ВИДЕО: Километарски колони на руско-грузиската граница, Русите бегаат од воените повици на Путин

Фото Би-Би-Си принтскрин

Русите се обидуваат да ја напуштат земјата за да избегнат воен повик за војната во Украина, пренесува Би-Би-Си.

Редиците се формираа на граничните премини откако претседателот Владимир Путин во средата најави делумна воена мобилизација.

Кремљ вели дека извештаите за бегство на мажи од борбите се „претерани“.

Но, на границата со Грузија, се формираа долги километри редици возила, вклучувајќи мажи кои се обидуваат да избегаат од војната.

Некои од оние што се упатија кон соседната земја користеа велосипеди за да ги заобиколат линиите на автомобили и да ја избегнат забраната за преминување пеш.

Еден од овие мажи, кој не сакаше да биде именуван, изјави за Би-Би-Си дека чекал од 09:00 часот по локално време во четвртокот и успеал да премине доцна таа вечер.

Друг маж пријавил 12-часовно чекање, наведувајќи ја делумната мобилизација како причина да ја напушти Русија за да продолжи со студиите.

Видео на денот