ВИДЕО: Јокиќ запиша 41 поен, Лејкерси останаа без плеј-оф

ЛА Лејкерс загуби во важниот меч против Феникс санс/Фото: EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Изминатата ноќ во НБА лигата составот на Сан Антонио славеше против Денвер со резултат 97:116 во „Бол Арената“. Иако на стартот од последната четвртина Нагетси имаа само „минус четири“ негатива, на крајот загубија доста убедливо.

Кај Спарси со по 20 поени и осум скокови доминираа Келдон Џонсон и Девин Васел, а Џош Ричардсон запиша 18 поени (13 скокови). На спротивната страна не помогна фантастичната партија на српскиот центар Никола Јокиќ кој постигна дури 41 поен (17 скокови).

Денвер е на шестото место на Западот, последно кое води во плеј-офот, а Сан Антонио е на 10 позиција, последна која води во плеј-ин.

Лејкерси ги загубија и шансите за пласман во плеј-ин, во меч без право на грешка загубија од Феникс со 121:110.

Во составот на „езерџиите“ не беше Леброн Џејмс, а Расел Вестбрук со 28 поени и Ентони Дејвис со 21 поен и 13 скокови не можеа да ја спасат сезоната. За Санси најрасположен беше Девин Букер со 32 поени (седум скокови, четири асистенции), додека Деандре Ејтон додаде 22 поени и 13 скокови.

НБА лига, резултати –

Индијана – Филаделфија 122:131

Орландо – Кливленд 120:115

Бруклин – Хјустон 118:105

Мајами – Шарлот 144:115

Торонто – Атланта 118:108

Чикаго – Милвоки 106:127

Минесота – Вашингтон 114:132

Оклахома – Портланд 98:94

Денвер – Сан Антонио 97:116

Јута – Мемфис 121:115, 110:110 (по 1. продолжение)

Сакраменто – Њу Орлеанс 109:123

Феникс – ЛА Лејкерс 121:110

Видео на денот