ВИДЕО: Иран претстави хиперсонична ракета, петнаесет пати побрза од брзината на звукот

Хиперсонична ракета / Фото: МИА

Иран претстави нова хиперсонична ракета за која тврди дека може да лета 15 пати побрзо од брзината на звукот. Според нив, може да ја пробие израелската противвоздушна одбрана, односно Железната купола.

Хиперсоничната ракета Фатах II – што на персиски значи „освојувач“ – е ажурирана верзија на оригиналниот Фатах, кој беше најавен во јуни со дострел од 1.400 километри.

Главната иновација на ракетата е нејзината способност да ја избегне противвоздушната одбрана.

Тоа може, тврди Техеран, бидејќи е опремено со хиперсонично лизгачко возило кое се одвојува од самата ракета и може да направи остри маневри за да избегне конвенционална ракетна одбрана и да патува со хиперсонична брзина до целта.

Немаше официјален одговор од САД или Израел на развојот. Пентагон претходно изрази скептицизам за хиперсоничните тврдења на Иран.

Сепак, Бредли Бауман, висок директор на Фондацијата за развој на демократијата (FDD), рече дека ракетните програми на Иран „не се само за прикажување“ и дека не треба целосно да се отфрлат.

„Тврдењата на Техеран за нови капацитети треба да се земат со резерва, но би било грешка да се отфрлат растечките ракетни способности на Иран“, рече тој.

„Исламската Република Иран користи балистички ракети за да ги нападне своите соседи и американските трупи, додека пренесува некои проектили или поврзани технологии на своите терористички посредници“, додаде тој. Иран е главен снабдувач со ракети и друго оружје на терористичките групи Хамас и Хезболах, кои и двете ги лансираа во Израел по нападите на 7 октомври.

Техеран е исто така главен поддржувач на јеменските Хути и на разни бунтовнички и милитантни групи во Ирак чии напади врз американските трупи се во пораст од почетокот на војната во Газа.

Иранската елитна гарда на исламската револуција претходно соопшти дека има намера да го зголеми дострелот на своите хиперсонични ракети од сегашниот максимум од 1.400 на 2.000 километри.

Тоа би го ставило регионалниот непријател на исламската теократија Израел во дометот на ракетите на Ајатолахот.

„Не треба да се игнорира потегот кон развој на хиперсонично лизгачко возило“, рече Бенам Бен Талеблу, виш соработник во ФДД.

„Иран покажа дека има способност и намера да развие поубиствен арсенал на балистички ракети, со проектили за кои се надева дека ќе предизвикаат повеќе главоболки за ракетната одбрана на САД и на сојузниците“.

Ограничувањата на Обединетите нации за иранскиот развој на нуклеарни балистички ракети истекоа во октомври, иако се верува дека Техеран ги игнорирал некое време.

Иран првпат тврдеше дека развил хиперсонична ракета во ноември 2022 година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот