4 C
Скопје

ВИДЕО I Нова ерупција на вулканот Етна: Спектакл каков што не паметиме со децении

Вулканот Етна повторно еруптира. Неговата активност почна во минатата недела, а вулканот со денови облаци од чад и пепел. Водоскокот што вчера го исфрлуваше Етна достигна 1.500 метри, пишува британски „Гардијан“.

Етна е најактивен вулкан на европскиот континент, а вечерашната ерупција, според многумина, е опишана како најспектакуларна во последните неколку декади. Последната голема беше регистрирана во 1992 година.

Ерупциите на Етна ретко предизвикуваат материјални штети или човечќки жртви, пишува „Би-Би-Си“, па затоа локалните власти не очекуваат дека денешната ќе направи поголеми проблеми.

– Оваа со сигурност беше една од најспектакуларните ерупции во последните децении, изјави Борис Бенке, вулканолог од Националниот Институт за геофизика.

 

 

Прочитајте и...  ВИДЕО | Грчев: Вон памет е градење зграда до меѓа на сосед и отворање тераси, балкони, прозорци, а во Скопје тоа го има

Поврзани вести

Захарова за санкциите од САД: Не си играјте со оган

Слободен печат

ДЗС уверува: Пописот се одвива без проблеми, апликацијата за дијаспората е безбедна

Слободен печат

Во Словенија потврдена и нигериската мутација на коронавирусот

Слободен печат

Илјадници вработени во унгарските болници од револт дадоа отказ

Слободен печат

Тексас од следната недела го укинува задолжителното носење на маски

Слободен печат

Бајден: До крајот на мај во САД ќе има вакцини за сите

Слободен печат

Остави Коментар