7 C
Скопје

ВИДЕО I Фуере: Мислам дека изборите во Бугарија нема да донесат ништо ново, па нема поента ЕУ да чека за да дејствува

Поранешниот амбасадор на Европската унија во нашата земја, Ерван Фуере, ја повика Европската унија да се вклучи во решавање на македонско-бугарскиот спор, бидејќи во спротивно смета дека може да се заглавиме во оваа ситуација извесно време.

– Мислам дека изборите во Бугарија, за жал, нема да донесат ништо ново, па нема поента ЕУ да чека за да дејствува. Европските институции треба да бидат поинвентивни во пристапот. Имаат инструменти кои треба да ги користат, како медијација, со поголем фокус на изучување на историјата. Многу, многу инструменти кои можат да се искористат, а да не се блокира почетокот на преговорите, вели Фуере во интервју за телевизија Телма.

Владата на Северна Македонија, посочува тој, треба да продолжи со неопходните реформи кои се бараат, особено во делот на правосудството и борбата против корупцијата, бидејќи тоа е најдобриот аргумент за да покаже дека е подготвена за обврските од членството во ЕУ.

Прочитајте и...  Блумберг: Европа може да изгуби 100 милијарди евра поради „бавната" вакцинација

– Грижата е ако ЕУ не се вклучи, и ако притисокот од Бугарија е толку силен што Владата во Северна Македонија може да се чувствува обврзана да ги прифати позициите кои би можеле да бидат контрапродуктивни на долг рок, кои може да го свртат јавното мислење против неа. Ова ќе биде голема грешка за стабилноста на Западен Балкан бидејќи ќе воспостави многу опасен преседан за во иднина, изјави Фуере.

Извор.МИА

Поврзани вести

ОЈО активно постапува за утврдување кривична одговорност за групите „Јавна соба”

Слободен печат

Американска студија: Лековите против холесторол ја намалуваат смртноста од ковид-19

Слободен печат

ОБСЕ: Клучно е да се зајакне лидерската улога на жената

Слободен печат

Многу заразени во Куманово, отворена модуларната ковид болница

МИА Агенција

Фетаи: Жената – столб на семејството и хуманоста

Дестан Јонузи

Украинската армија утрово го гранатираше Доњецк

Слободен печат

Остави Коментар