Tag : Европската Унија

Вести Регион Слајдер

Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан губи поддршка во регионот, се предупредува во внатрешен документ

Слободен печат
Европската унија мора да признае дека земјите од Западен Балкан кои се стремат кон членство ја губат вербата во долгорочната стратегија за проширување на Брисел,...
Вести Свет

Британија ги договори квотите за риболов со ЕУ и Норвешка вредни 255 милиони американски долари

Слободен печат
Велика Британија постигна договор со Норвешка и Европската унија за квотите за риболов за 2021 година. Договорот промовира одржливо управување и долгорочна одржливост на рибниот фонд...
Вести Свет Слајдер

ЕМА ја одобри за употреба вакцината против Ковид-19 на „Џонсон Џонсон”

Слободен печат
Европската агенција за лекови ЕМА ја одобри денеска за употреба во Европската унија вакцината  против ковид-19 на Џонсон и Џонсон. Тоа е трета вакцина одобрена...
Вести Свет

ЕУ блокира испорака на вакцини на АстраЗенека за Австралија: Воспоставува и регистар за следење на извозот

Слободен печат
Европската комисија и Италија блокираа испорака на вакцини на АстраЗенека за Австралија, бидејќи овој производител не ги исполнил обврските од договорот со ЕУ. Според западните...
Вести Свет Слајдер

Столтенберг: ЕУ не може сама да ги заштити своите граѓани

Слободен печат
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска предупреди дека Европската унија не може сама да ги заштити своите граѓани без помошта на трансатлантската организација, пренесуваат...
Вести Македонија Слајдер

Евроамбасадорот Гир: Европската регулатива го забранува споделувањето на податоците како етничка и религиозна припадност

Слободен печат
Евроамбасадорот во земјава, Дејвид Гир, уште еднаш појасни дека европската регулатива го забранува споделувањето на податоците како етничка и религиозна припадност. Премиерот Заев пак вели...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО I Фуере: Мислам дека изборите во Бугарија нема да донесат ништо ново, па нема поента ЕУ да чека за да дејствува

И.И.
Поранешниот амбасадор на Европската унија во нашата земја, Ерван Фуере, ја повика Европската унија да се вклучи во решавање на македонско-бугарскиот спор, бидејќи во спротивно...
Вести Регион

Грчката православна црква контра одлуката на Владата: Црквите за Водици треба бидат отворени и покрај забраната

И.И.
Светиот Синод на Грчката православна црква, денеска одржа вонреден состанок за владините мерки за Водици и соопшти дека „не се согласуваат со мерките и инсистираат...
Вести Свет

Истражување: Ковид-19 наштети на демократијата и слободите во шест од 10 земји во светот

И.И.
Околу 61 процент од земјите во светот, поради пандемијата на Ковид-19 донеле мерки кои се проблематични во смисла на почитување на човековите права и демократските...
Вести Свет

Ердоган: Турција нема да се потчини на заканите во спорот со Грција и Кипар

И.И.
Турција нема да се потчини на заканите во спорот со Грција и Кипар поради морските права во источниот дел на Медитеранот, изјави денеска турскиот претседател...