ВИДЕО: Бразил со рутинска победа на стартот на Копа Америка

epa09269263 The player Neymar Jr (C) of Brazil celebrates today with his teammates Gabriel Jesus (L) and Everton Riveiro after scoring during the opening match of the Copa America 2021 between Brazil and Venezuela, at the Mane Garrincha Stadium in Brasilia, Brazil, 13 June 2021. EPA-EFE/Joedson Alves

И покрај сите неизвесности и промена на организацијата, започна Копа Америка и тоа со победа на Бразил од 3:0 над Венецуела.

Актуелниот шампион на убедлив начин ја започна одбраната на титулата на Копа Америка со рутински триумф од 3:0 над Венецуела. На само еден пред стартот на шампионатот на Јужна Америка бидејќи дури 12 лица во репрезентацијата на Венецуела беа позитивни на коронавирус, а меѓу нив беа и неколку играчи и членови на стручниот штаб, но на крајот турнирот сепак започна.


Резултатот го отвори Маркињос со голот во 23 минута, а на вториот гол се чекаше до 64 минута кога сигурен реализатор на пеналот беше Нејмар. Конечниот резултат го постави Гарбриел Барбоса.

На вториот натпревар во групата Б, Колумбија со голот на Едвин Кардона во 42 минута го совлада Еквадор.
Во второто коло, во рамки на групата Б, Бразил ќе игра против Перу, додека Венецуела ќе игра против Колумбија.

Видео на денот