ВИДЕО | Братот на Гранит Џака во стил на Зидан удри противнички фудбалер

Во швајцарскиот шампионат Базел дојде до победа против Цирих од 2:0, но овој натпревар се најде во центарот на вниманието поради скандалот кој го направи братот на Гранит Џака, Таулант.

Базел во судиското продолжение постигна два гола и дојде до победа, но натпреварот заврши со три црвени картони за домаќините и еден за резервистот на Цирих.

Хаост настана по првиот гол на Цирих. Во 97-та минута прво црвен картон доби Бургер, а само пет минути подоцна и Таулант Џака. Посебна тема во Швајцарија е начинот на кој братот на познатиот Гранит го доби црвениот картон.

Таулант со глава во стилот на Зидан го удри хрватскиот интернационалец Никола Катиќ и сосема заслужено беше испратен во соблекувалната.