5 C
Скопје

ВИДЕО: Бајден го прекрши правилото за носење маски, а штотуку го донесе

Портпаролката на Белата куќа Џен Псаки го бранеше претседателот на САД Џо Бајден, бидејќи не носеше заштитна маска, што е спротивно на неговите правила.

Новиот шеф на држава донесе правило за задолжително носење маски во федерални институции, а тој наводно не го направил тоа за време на прославата на инаугурацијата, само неколку моменти откако го потпиша указот за таа одлука, наведува „News.com.au“.

Новинар ја праша Псаки каков пример дава претседателот на јавноста, а таа му одговори дека тој „вечерта славел историски ден“.

Псаки рекла дека „Бајден води со пример“ кога станува збор за носење маски.

„Мислам дека моќта на неговите ветувања се гледа во тоа што тој потпиша 25 укази, а речиси половина од нив беа поврзани со коронавирусот“, рекла таа.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Каровска: Шокантни се одговорите на полицијата кога жените пријавувале родово базирано насилство

„Средата беше историски момент за нашата земја, тој беше инаугуриран како претседател на Америка, во друштво на фамилијата. Преземавме мерки на претпазливост, но мислам дека имаме поголеми работи за кои би требало да се грижиме во моментот“, додала портпаролката.

Како што наведуваат медиумите, никој од деветте членови на фамилијата за време на прославата на инаугурацијата не носел маска.

Бајден вчера повторно апелираше до Американците да стават маски во наредните 99 дена, и предупреди дека бројката на жртвите од ковид-19 во февруари ќе достигне цифра од 500.000.

Бајден: Следниот месец во САД ќе има 500.000 починати од ковид-19

Извор: Телеграф.рс

Поврзани вести

Гостиварец нападнал медицинско лице и кршел инвентар во болница

Слободен печат

ВИДЕО: Кинеските регулатори ја истражуваат тепачката меѓу пилот и стрјуард: Едниот заврши со скршена рака, а другиот со скршен заб

Слободен печат

Издавачката куќа „Арс Ламина“ донираше книги на членките на Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените – ЕСЕ

Слободен печат

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 546 пациенти, слободни кревети има

Слободен печат

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 43 пациенти, а вкупно се лекуваaт 353 болни, сомнителни и потврдени за ковид-19

Слободен печат

Бугарија под присмотра за корупција до 2026

Остави Коментар