10 C
Скопје

ВИДЕО: Атлетико не се шегува, ја „спакува“ и Севиља

За разлика од Реал Мадрид кој често кикснува во Ла Лига оваа сезона, градскиот ривал максимално ги користи подароците и граби кон титулата.

Лидерот на табелата во Ла Лига во заостанатиот натпревар од првото коло со 2:0 ја совлада Севиља и ја зголеми предноста на табелата.

„Јорганчиите“ се лидери на табелата со 41 бод, четири повеќе од Реал Мадрид, но исто така имаат и два натпревари помалку од „кралевите“.
Атлетико Мадрид поведе во 17. минута преку Кореа кој одлично ја реализираше асистенцијата на Киран Трипие. По постигнатиот гол, тимот на Диего Симеоне го правеше тоа најдобро што го прави, го чуваше водството и чекаше шанса од контранапад. Токму таква шанса им се укажа во 76. минута кога акцијата на Маркос Љоренте ја искористи Саул да зголеми на 2:0.

Прочитајте и...  Барселона е највреден клуб на светот, а должи милијарда евра

Поврзани вести

Погоди две стативи и една пречка, Нејмар играч на мечот во Париз

Слободен печат

ВИДЕО: Европа ќе има нов шампион, елиминиран Баерн Минхен!

Слободен печат

Македонските надежи забележаа победа во контролниот меч со Црна Гора

Слободен печат

Македонскиот автомобилист Вуков тестираше во Муџело

Слободен печат

ВИДЕО: Олимпискиот комитет финансиски ќе го помага Бошко Стаменковски

Слободен печат

Клоп пред Реал: Не можеме да ја игнорираме одбраната, во спротивно ќе бидеме казнети!

Слободен печат

Остави Коментар