ВИДЕО | Андоновиќ: Уривањето на американскиот дрон прв формален судир меѓу САД и Русија?

Обработка на фотографија/ Слободен печат

САД и Русија даваат различни верзии за настаните над Црното Море каде се урна американскиот дрон вреден 30 милиони долари.

Додека Американците тврдат дека нивниот разузнавачки дрон МК-9 се судрил со руски ловец Су-27 на небото над неутрален дел на Црното Море, а потоа паднал во вода, руското Министерство за одбрана го негира судирот.

Американците ги обвинуваат Русите за „непрофесионален и непромислен потег“ што довел до инцидентот, додека руската страна тврди дека дронот паднал по „остар маневар“.

Според тврдењата на руското Министерство за одбрана, американскиот дрон летал со исклучени транспондери – комуникациски уреди кои овозможуваат следење на леталото.

САД и нивните сојузници ќе продолжат со операциите во меѓународниот воздушен простор, се вели во соопштението на Европската команда на американската армија.

„Нашиот авион MK-9 вршеше рутинска операција во меѓународниот воздушен простор кога беше пресретнат и погоден од руски авион поради што дронот се урнал и се изгубил“, изјави Џејмс Хекер, генерал на американските воздухопловни сили.

Неколку пати пред судирот, борбените авиони Су-27 го полнеле дронот на „несовесен, еколошки нездрав и непрофесионален начин“, тврди Пентагон.

Портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, изјави за Си-Ен-Ен дека Соединетите Држави „презеле чекори“ за да спречат дронот МК-9 Рипер да „падне во погрешни раце“.

Претходно, портпаролот на Пентагон, генерал Патрик Рајдер, изјави дека соборениот дрон не е во рацете на руската војска.

Рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов, изјави дека американските беспилотни летала собираат разузнавачки податоци што Киев ги користи за напади на руска територија и армија.

„Неприфатливите активности на американската војска во близина на нашите граници се причина за загриженост. Добро знаеме за што се користат овие дронови“, оцени Антонов.

Стејт департментот го повика рускиот амбасадор поради инцидентот над Црното Море.

Стејт департментот соопшти дека американскиот амбасадор во Москва му пренел „силна порака“ на руското Министерство за надворешни работи и дека американските власти ги информирале сојузниците и партнерите за инцидентот.

Беспилотните летала МК-9 Рипер се авиони за набљудување со распон на крилата од 20 метри. Тензиите во регионот на Црното Море почнаа да растат во 2014 година, по руската анексија на полуостровот Крим, кој и припаѓаше на Украина.

Од руската инвазија на Украина, која започна во февруари 2022 година, САД и Велика Британија ги засилија летовите за извидување и надзор, иако тие секогаш оперираат во меѓународниот воздушен простор.

Клучното прашање е дали средбата во вторникот била обид на Русија да го попречи американското беспилотно летало и неговите операции или дали тоа бил намерен обид за негово соборување во интеракција со сојузничките авиони во регионот. Како што предупредија американските воени команданти во соопштението, ова е опасен чин што „може да доведе до погрешно проценување и ненамерна ескалација“.

Американскиот институт за проучување на војната (ISV) сепак оценува дека овој инцидент нема да ескалира во директен конфликт меѓу Русија и САД.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот