Велика Британија предупредува: Царината со ЕУ е неизбежна

Лондон планира повторно да го контролира увозот на стока со потекло од ЕУ на границите по преодниот рок што завршува на 31 декември, се вели во соопштението на британската влада.

Британската влада вчера предупреди дека компаниите кои извезуваат во ЕУ треба да бидат подготвени, велејќи дека е „неизбежно“ царинските контроли да бидат вратени на границите.

Лондон планира повторно да го контролира увозот на стока со потекло од ЕУ на границите по преодниот рок што завршува на 31 декември, се вели во соопштението на британската влада.

Велика Британија ќе биде „надвор од единствениот пазар и царинската унија од 2021 година и треба да биде подготвена за царинските процедури и контроли што неизбежно следат“, рече Мајкл Гоув, еден од министрите во владата на премиерот Борис Џонсон.

Велика Британија вети дека ќе ги примени правилата на Унијата за преоден рок од 11 месеци до крајот на годината по официјалното излегување од ЕУ на 31 јануари. Во овој период, двете страни треба да постигнат договор за идните односи, особено трговијата.

Прочитајте и...  Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Увозот и извозот од ЕУ нема да добијат повластен третман, но ќе бидат потврдени со истите контроли како и за стоките од остатокот на светот, додаде Гоув. Тој додаде дека ЕУ исто така ќе контролира стоки што влегуваат на нејзината територија.

Во најголем дел, економистите предвидуваат многу негативно влијание врз британската економска активност, ако излезот од ЕУ не завршува со задоволителен договор за слободна трговија, и да биде де факто т.н. „тврд Брегзит“, без договор.

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат