Велигденска литургија во празни храмови, празникот каков што не се памети (ВИДЕО)

Невообичаено тивок Велигден. Радосната вест за Христовото воскресение верниците вчеравечер ја дочекаа во домовите, наместо, како секогаш, во Божјите храмови.

Пандемијата на вирусот Ковид 19, и мерките на Владата оваа година им оневозможија на верниците да се поклонат под плаштеницата, да запалат свеќа и да се причестат.

Полицискиот викенд, кој започна во петокот во 16 часот и ќе трае до вторник наутро, ги испразни не само улиците, туку и црквите и манастирите.

Архиепископот на македонската православна црква, г.г. Стефан, и свештениците, синоќа, сами, без придружба на верници направија три круга околу црквата, а денеска Велигденската литургија се одржа во празен храм.

– Се надевам дека ваков Велигден нема никогаш повеќе да се повтори. Гласот ми се фати, душата ми се стегна кога ја видов црквата празна за Велигден. Да го сфатиме ова како порака од Бога, да намалиме со трката по материјалното, да се свртиме кон духовното. Овој вирус ни покажа дека пред Бога сите сме исти, тој не бира богати или сиромашни, ни рече по завршувањето на литургијата, еден од свештениците.

Прочитајте и...  „Прв до врв" по осми пат на Водно

Света причест примија само неколкумина најхрабри, со најголема верба во Господ. Прашавме еден од нив дали се плаши од ширење на вирусот.

Фото: Слободен печат/ Д. Митрески

– Само малку се двоумев, но одлучив да имам поголема верба во Господ. Не се плашам, ама и така црквата е празна, нема и од кого да се заразам, ни одговори.

 

Прочитај повеќе

Врачено Рациновото признание за 2020 на Томислав Османли

Слободен печат

Швајцарците го одбија предлогот на десницата за ограничување на имиграцијата од земјите на ЕУ

Слободен печат

Инцидентите со полицајците под лупа на Македонскиот полициски синдикат

Биланси од судирите на Ерменија и Азербејџан во Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Слободен печат

Папата апелира за мир во регионот на Кавказ

Слободен печат

Акар: Анкара го поддржува Баку

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во „Викендот без ДДВ“ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Слободен печат

Заев: Никој нема да биде изоставен со четвртиот пакет мерки (ВИДЕО)

Слободен печат

Рама од Валона најави: Албанија ќе ги олесни анти-ковид мерките

Слободен печат

Силен земјотрес во близина на Света Гора

МИА Агенција

Помпео на средби со Мицотакис и Денедиас во Атина

МИА Агенција

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Јом Кипур

Слободен печат