Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ (ВИДЕО)

фото: ffm.mk

На денешен ден, 13 октомври 1993 година, најдобрата македонска репрезентација во Крањ го одигра натпревар во својата историја, односно во пријателски меч со 1:4 триумфираше над Словенија.

Првиот гол се случи уште во третата минута преку З. Бошковски, зголеми Д. Панчев кој беше прецизен од пенал во 37 минута.

Само 180 секунди подоцна намалијa Словенците преку Ј. Пате, за 1:3 се погрижи Ч. Јаневски од белата точка, а конечниот епилог го постави Д. Канатларовски (51`).

За Македонија играа: Зоран Мицевски, Кире Грозданов (Неџмедин Мемеди 61`), Зоран Јованоски, Драги Канатларовски, Илија Најдоски, Чедомир Јаневски, Зоран Бошковски (Ванчо Мицевски 83`), Љупчо Марковски, Дарко Панчев, Бобан Бабунски (Горан Георгиевски 11`, Сашо Милошевски 79`), Тони Мицевски.

Тогашната А селекција на клупата беше предводена од Андон Дончевски.

Видео на денот