8 C
Скопје

Вардар повторно не игра ЛШ, одложен натпреварот и против Пик Сегед

Натпреварот од третото коло на А групата во Лигата на шампионите меѓу ПИК Сегед и Вардар 1961 е одложен на барање на домашниот тим поради коронавирус.
Натпреварот со стариот познаник, Вардар требаше го игра в четврток во Унгарија.

Причината за откажувањето на натпреварот е што домашниот тим пријави дека има нови играчи позитивни на ковид-19 и дека поради здравствените правила во земјата мора да се замине во карантин што ќе трае најмалку една недела, а можеби и подолго.

По испратената информација од страна на ПИК Сегед до ЕХФ, решено е натпреварот да биде одложен.

За двата клуба одложувањето претставува проблем бидејќи веќе имаат по еден одложен натпревар токму поради коронавирус.
Минатата недела Вардар 1961 требаше да биде домаќин на Елверум, но Норвежаните бараа одложување со цел да се избегне влегување во карантин по пристигнувањето дома.

Прочитајте и...  Студија: Заразените членови на семејството се најчестиот извор на инфекција со ковид-19

Поврзани вести

Шампионот се грижи за своите ѕвезди: По Леброн, Лејкерси му дадоа максимален договор и на Дејвис

Слободен печат

Следниот квалификациски „меур“ за кошаркарите ќе биде во Русија

Слободен печат

Писмото на Пеле за Марадона: Те сакам Диего, ќе играме во ист тим

Слободен печат

Тотенхем се посилен, Мурињо си договори засилување за зимскиот преоден рок

Слободен печат

Федерер го искористи местото во Советот на АТП за да си ја заштити позицијата на ранг листата

Слободен печат

Младиот шахист Емил Ристевски е сензационален победник на „Трофеј Белград“

Слободен печат

Остави Коментар