9 C
Скопје

Унгарија планира да ја прошири употребата на вакцината на „АстраЗенека”

Унгарија планира да ја прошири употребата на вакцината на „АстраЗенека” против коронавирусот и врз луѓе постари од 60 години, откако во Европа се појавија податоци кои ја покажаа нејзината ефикасност и врз оваа возрасна група, изјави денеска главниот унгарски хирург Сесилија Милер.

Пред една недела, Унгарија стана првата земја членка на Европската унија која почна да ги вакцинира своите граѓани со кинеската вакцина „Синофарм”, по вакцинирањето со руската вакцина „Спутник V”, иако ниту првата, ниту втората, не се одобрени од ЕУ, јавија британските медиуми.

Со цел што е можно побрзо повеќе луѓе да ја примат барем првата доза на вакцината унгарската Влада го продолжи времето меѓу приемот на првата и втората доза на вакцината „Фајзер„/„БиоНТек”. Владата, исто така, на 12 недели го зголеми и временскиот рок за давање на втората доза на „АстраЗенека”.

Прочитајте и...  ДИК го промовираше првиот Прирачник за млади гласачи

Засега не е јасно кога Унгарија ќе ја спроведе промената.

Претстојниов викенд „АстраЗенека” ќе им биде дадена на граѓани на возраст меѓу 18 и 60 години, кои имаат хронични заболувања.

Во Унгарија до денеска една доза од вакцините примиле само 758.000 лица.

Поврзани вести

Фајон: Завршувањето на планот за мирно распаѓање на БиХ може да доведе до нова војна на Балканот

Слободен печат

МЗ: ВМРО-ДПМНЕ лаже, во лабораториите има и тестови и реагенски за ковид 19

Слободен печат

Заев и Спасовски на граѓаните од исламска вероисповед им го честитаа Светиот месец Рамазан

Слободен печат

Владата напладне ќе ја одржи редовната 65-та седница

Слободен печат

Вики Димчевска, агент за недвижности, револтирано: Самопрогласени агенти го уриваат угледот и долгогодишното децениско работење на вистинските и професионални агенции

Ана Анастасовска

Зариф во писмо до Гутереш: Инцидентот во Натанц е нуклеарен тероризам

Слободен печат

Остави Коментар