10 C
Скопје

Tag : „Астра Зенека”

Вести Свет Слајдер

„Може да заврши исто како со Астра-Зенека“: ЕК бара објаснување од „Џонсон и Џонсон“ за доцнењето на вакцините

Слободен печат
Европската комисија бара објаснување од фармацевтската компанија „Џонсон и Џонсон“ за „целосно неочекуваната“ објава за одложување на испораките на вакцини за Европската унија, изјави за...
Вести Свет Слајдер

Фаучи: Вакцината „Астра-Зенека” има добра ефикасност, но во овој момент нема да ни треба

Слободен печат
Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи верува дека на Американците можеби нема да им биде потребна вакцината „Астра-Зенека” поради поседувањето вакцини од другите производители. Вакцината „AстраЗенека”...
Вести Регион

Ангелов: Бугарија може да ја повлече од употреба вакцината „АстраЗенека”

Слободен печат
 Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, изјави дека вакцината „Астра Зенека” ќе биде повлечена доколку интересот за неа во земјата целосно се намали. Дописникот на...
Вести Регион

Словенија ќе го укине ограничувањето за вакцинирање со „Астра-Зенека“

Слободен печат
Словенија ќе ги укине ограничувањата за вакцината против ковид-19 на „Астра-Зенека“, така што во иднина сите луѓе, без оглед на возраста и полот, можат да...
Вести Свет

Австралија се откажа од целта да ги вакцинира сите граѓани до крајот на годината по проблемите со „Астра-Зенека“

Слободен печат
Австралија се откажа од целта за вакцинирање на речиси сите 26 милиони жители до крајот на 2021 година откако беше препорачано луѓето на возраст под...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Подметнување или проблем? Свиркачи против руската вакцина, ЕМА ги проверува наводите за смрт

Слободен печат
Извештајот доставен до ЕМА вели четири смртни случаи, но руски научници велат дека сите тие случаи биле испитани и не е пронајдена врска со вакцината...
Вести Ви Препорачуваме Свет

„Астра Зенека“: Дали е мета на теории на заговор бидејќи е поевтина од другите вакцини?

Слободен печат
Вакцината на „Астра Зенека“ и натаму е главна тема на дискусии. Голем број граѓани во Хрватска одбиваат да се вакцинираат со оваа вакцина, која сега...
Вести Регион Слајдер

101-годишнa старица од Призрен се вакцинираше со „Астра-Зенека“

Слободен печат
Старицата Наиле Мемај од Призрен, во текот на денешниот ден беше вакцинирана од косовската медицинската служба во Призрен со вакцината „Астра-Зенека“.  Таа е меѓу најстарите...
Некатегоризирано

Во Сараево од Србија пристигнаа 10.000 вакцини „Астра-Зенека“ за граѓаните на Сараевскиот кантон

Слободен печат
Авион од Србија со десет илјади вакцини „Астра-Зенека“ за Сараевскиот кантон денеска слета на аеродромот во Сараево, јави дописникот на МИА од Белгард. Министерот за...
Вести Свет

ЕК: Нема причина зошто да не се користи вакцината на „Астра-Зенека“

Слободен печат
Европската Комисија соопшти денеска дека нема причина воопшто да не се користи вакцината на „Астра-Зенека“ по мислењето на Европската агенција за лекови, јави дописничката на...