2 C
Скопје

УНЕСКО: Универзален пристап кон науката е потребен повеќе од кога било поради коронавирусот

За време на пандемијата се покажа солидарноста на меѓународната научна заедница, изјави денеска генералната директорка на Организацијата на ОН за образование, култура и наука (УНЕСКО) Одри Азулеј и се заложи за универзален пристап кон напредокот на науката.

Азулеј ова го рече по повод заедничкиот апел во корист на „отворена наука” кој го започна УНЕСКО заедно со уште три други организации со седиште во Женева: Светската здравствена организација (СЗО), Високиот комесаријат на ОН за човекови права и Европската лабораторија за нуклеарни истражувања (ЦЕРН).

Овие четири организации ја повикаа меѓународната заедница да ги преземе неопходните мерки за да обезбеди универзален пристап до напредокот на науката и нејзината примена.

„Отворена наука” значи слободен пристап до научни публикации, податоци и инфраструктури, како и пристап до софтвер, образовни ресурси и отворени технологии, како што се тестови и вакцини.

Прочитајте и...  За 56 проценти зголемен бројот на нови случаи од коронавирус

– Никогаш порано потребата за универзален пристап кон науката не била толку очигледна, а сепак пред Ковид-19 само секоја четврта научна публикација беше отворено достапна, што значи дека на милиони истражувачи им беше ускратена можноста да ги читаат делата на своите колеги, рече Азулеј.

Според неа, здравствената криза го покажа неверојатниот потенцијал на научната соработка на меѓународно ниво. Таа додаде дека оваа соработка му овозможи на светот многу брзо да го утврди геномот на вирусот САРС-КоВ-2.

Избор:МИА

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар