Украина го возвраќа ударот: Напад со дронови врз руската Црноморска флота на Крим

Микро дронови фото МИА

Воените бродови на руската Црноморска флота, според официјални руски наводи, во заливот кај Севастопол, на Кримскиот полуостров, анектиран од Русија, во изминиот ден одбиле повеќе напади со дронови. Како што пренесуваат новинските агенции различни системи за противвоздушна одбрана со часови биле во акција и се соборени сите беспилотни летала за кои се претпоставува дека се украински.

Во тој контекст американскиот стратешки дрон RQ-4 Globalhawk денеска е забележан како патролира во близина на Севастопол, откако вчера рано се случи нападот на тој град на полуостровот Крим, кој го извршија украински беспилотни летала.

Апликацијата Flight radar24 го забележала стратешкото извидувачки дрон RQ-4 Global Hawk како кружи во неутрален воздушен простор над Црното Море.

– Ние ја чуваме присебноста, ситуацијата е под контрола“, соопшти гувернерот поставен од страна на Москва, Михаил Развошајев преку Телеграм. Спорд властите, бродскиот сообраќај во заливот бил првремено прекинат од безбедносни причини. Севастопол е важна база на руската Црноморска флота.

Полуостровот постојано го потресуваат експлозии, за кои Русија ја обвинува Украина, властите зборуваат за „саботери и терористи“. Украина не ја презема официјално одговорноста за нападите на Крим.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот