Крим Archives - Слободен печат

Tag : Крим

Вести Свет

Ердоган ја осуди руската анексија на Крим

Слободен печат
Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денес во Киев ја осуди „руската анексија на Крим“ и вети дека ќе го поддржи територијалниот интегритет на Украина....
Вести Свет

САД, ЕУ и Канада ги санкционираа луѓето кои ги организираа изборите на Крим

Слободен печат
САД санкционираа уште седум лица вкучени во организацијата на изборите на Крим, според соопштението кое во средата го објави американското министерство за финансии. ЕУ во...
Вести Свет

ЕУ ќе воведат ограничувања за руски службеници за изборите во Крим

Слободен печат
Земјите на Европската унија се согласија да стават на црна листа неколку руски службеници кои ги спроведуваа изборите на Крим во септември 2019 година, изјави...
Вести Свет

Од последниот попис Украина изгубила над 11 милиони жители

Слободен Печат
Поради миграцијата, анексијата на Крим од Русија и војната на истокот на државата, Украина изгубила повеќе од 11 милиони жители од последниот попис спроведен во...
Вести Свет

Москва ја врати протестната нота: Крим и Севастопољ се дел од Русија

Слободен печат
Руското Министерство за надворешни работи и ја вратило на Украина протестната нота која официјален Киев и ја упати на Москва заради вчерашната посета на рускиот...
Вести Свет

Првиот патнички воз преку најдолгиот европски мост од Санкт Петербург пристигна на Крим

Слободен печат
Првиот патнички воз, кој сообраќа преку Кримскиот мост пристигна од Санкт Петербург во Севастопол на Крим. Железничкиот мост што ги поврзува Крим и Краснодарскиот регион...
Магазин Технологија

Четири години во 150 секунди: Како се градеше најдолгиот мост во Европа (ВИДЕО)

Слободен печат
Кримскиот мост кој се наоѓа во Русија е најдолгиот мост во Европа. Тој е конечно комплетиран, кога Агенцијата за железница пред неколку дена издаде одобрение...
Вести Свет

Украинското МНР ја осуди посетата на Путин на Крим и отворањето на железничкиот мост

Слободен печат
Украинското Министерство за надворешни работи изрази протест до Русија заради, како што наведува во соопштението, недоговорената посета на рускиот претседател Владимир Путин на Крим и...
Вести Свет

Путин го отвори железничкиот мост кој ја спојува Русија со Крим

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин денеска го пушти во употреба железничкиот мост помеѓу Русија и Крим, кој со должина од 19 километри е најдолг во Европа....
Вести Свет

Лавров: Политичарите од западот одамна сфатија дека Крим е на Русија

Слободен печат
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека западните политичари одамна сфатија дека Крим е дел од Русија, но оти тоа прашање се користи...