9.2 C
Скопје

Tag : Крим

Вести Свет Слајдер

Зеленски: Ако нè нападнат од Крим, подготвени сме за војна, и мажи и жени ќе војуваат за Украина

Слободен печат
Украинскиот претседател Владимир Зеленски денеска изјави дека е подготвен да војува во случај на напад од Крим. Во интервју за украсинскиот весник „Фокус“, рече дека...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ВИДЕО | Андоновиќ: ОН бараат повлекување на Русија од Крим, Путин се заканува со затворски казни за отуѓување руски територии

Слободен печат
Со, 63 гласа „за“, 17 „против“, и 62 „воздржани“ Советот за безбедност на Обединети нации изгласа резолуција со која се бара повлекување на руските војници...
Вести Свет

ЕУ ги продолжи санкциите кон Русија поради Крим

Слободен печат
ЕУ ги обнови на уште една година санкциите воведени како одговор на незаконската анексија на Крим и Севастопол од страна на Руската Федерација. Советот на...
Вести Свет

Помпео: Ја повикуваме Русија да ја заврши окупацијата на Крим

Слободен печат
На шестгодишнината од руската анексија на Крим, американската администрација во Вашингтон уште еднаш потсетува дека Крим е дел од Украина, изјави денеска државниот секратар Мајк...
Вести Регион

Украинска амбасада во Белград: Антиукраинска и антисрпска провокација на Саемот за туризам во Белград

МИА Агенција
Украинската амбасада во Србија соопшти денеска дека претставувањето на Крим како дел од Русија на рускиот штанд на Меѓународниот саем за туризам во Белград не...
Вести Свет

Ердоган ја осуди руската анексија на Крим

Слободен печат
Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денес во Киев ја осуди „руската анексија на Крим“ и вети дека ќе го поддржи територијалниот интегритет на Украина....
Вести Свет

САД, ЕУ и Канада ги санкционираа луѓето кои ги организираа изборите на Крим

Слободен печат
САД санкционираа уште седум лица вкучени во организацијата на изборите на Крим, според соопштението кое во средата го објави американското министерство за финансии. ЕУ во...
Вести Свет

ЕУ ќе воведат ограничувања за руски службеници за изборите во Крим

Слободен печат
Земјите на Европската унија се согласија да стават на црна листа неколку руски службеници кои ги спроведуваа изборите на Крим во септември 2019 година, изјави...
Вести Свет

Од последниот попис Украина изгубила над 11 милиони жители

Слободен Печат
Поради миграцијата, анексијата на Крим од Русија и војната на истокот на државата, Украина изгубила повеќе од 11 милиони жители од последниот попис спроведен во...
Вести Свет

Москва ја врати протестната нота: Крим и Севастопољ се дел од Русија

Слободен печат
Руското Министерство за надворешни работи и ја вратило на Украина протестната нота која официјален Киев и ја упати на Москва заради вчерашната посета на рускиот...