УЕФА бара поголема соработка со владите во борбата против местењето натпревари

Европската фудбалска унија, УЕФА бара партнер кој ќе ги советува како подобро да се соработува со полицијата и обвинителите, со цел посилна борба против местењето натпревари.

УЕФА постави рок до 28 октомври, заинтересираните да прикажат студија, со која би се испитале начините за унапредување на фудбалските капацитети за истрага и процесуирање на случаите на наместени фудбалски мечеви.

Европската куќа на фудбалот признава дека во последните години е зголемен проблемот со местењето мечеви и дека капацитетот на УЕФА и другите спортски тела не е зголемен во согласност со заканите од местењата. Неодамна, УЕФА го суспендираше Скендербег на 10 години, но при внатрешната истрага недостигала помош од албанските власти.

Претседателот на УЕФА, Александер Чеферин смета дека најважна е соработката со владите. Изборот на компанијата или агенцијата која ќе работи на полициските, правните, екомонските и политичките полиња, ќе се направи во декември.

Прочитајте и...  Дали Ѓоковиќ сепак ќе игра на „УС Опен“? (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Милан не може без драма, на крајот само бод за Елмас и Наполи! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев со истиот учинок од 2009 година кога играше за Лацио

Слободен печат

Несторовски и Удинезе ја победија Рома, но загубија од Сампдорија! (ВИДЕО)

Слободен печат

Позитивен случај на коронавирус ги одложи подготовките на Работнички

Слободен печат

Тотенхем ги казни грешките на Арсенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди стрелаше во поразот на Леванте! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Деветти гол на „Гранде Пандев“ во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Хамилтон најдобар на Штаерска, дебакл на Ферари! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алиоски и Лидс се многу блиску до учество во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Барса до крајот на сезоната без Гризман!

Слободен печат

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат