Трпкова: Авторите на „Медена земја“ не возат џипови од државни пари, пример се како се прави ремек-дело со љубов и посветеност

Вели дека тешко е да се прифати фактот дека авторите ги надминаа сите и оти се една од ретките светли точки во општественото загадување.

Дали знаете дека авторите на документарниот филм „Медена земја“ не возат џипови од ваши пари и дека се пример за тоа како се создава ремек-дело без државни пари, а со љубов и посветеност?, прашува универзитетската професорка Синоличка Трпова.

На статусот на социјалната мрежа на Фејбук поставува повеќе прашања во однос на успесите на „Медена земја“ и останатите филмови кои биле правени со државни пари во минатото.

-Прашање до сите оние кои имаат мислење за Ханиленд дека не е добар – дали имаат мислење за сите останати филмови правени години наназад за кои се трошени исклучиво државни пари (наши)/милиони, а излегле до Табановце? За милиони евра-државни пари со години(децении) трошени на самодекларирани филмаџии и монополи?, прашува Трпкова.

Прочитајте и...  Вице Заев: Објавените разговори се рекла-кажала лаги од трети лица

Вели дека тешко е да се прифати фактот дека авторите ги надминаа сите и оти се една од ретките светли точки во општественото загадување.

-Дали ќе земат Оскар или не, е сосем небитно… тие се светски жители, светот ги прегрна и прифати за свои. Сурфајте на нивниот бран, наместо да се шлапкате и давите во плиткото, вели Трпкова во статусот на Фејсбук.

Прочитај повеќе

Демонстрантите ја собориле статуата на Колумбо во Балтимор и ја фрлиле во океанот (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Поднесовме кривични пријави за „бомбите“ објавени последниве денови

МИА агенција

Јанушев: Се обврзуваме на реконструкција и рехабилитација на над 1.000 километри патишта (ВИДЕО)

Филипче: Почина првиот доктор од компликации на коронавирусот

Слободен печат

Болтон: Не е моја идејата за размена на територии меѓу Србија и Косово

Слободен печат

Трамп најави победа против радикалната левица и напредок во борбата против коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Нема да ја игнорираме реалноста за името, но нема да дозволиме оганот македонски да згасне додека постои ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Шилегов: Пред точно една година, започнавме со градба на зелениот кров на ГТЦ (ФОТО)

Слободен печат

Мој ДДВ: Објавени се 15-те добитници на награда од 100.000 денари

Слободен печат

Доверителите си враќаат половина од вложеното

Соња Христовска Угриновска

И осличот од Аргентина е домашен, ако е спакуван кај нас

Царовска му одговори на Манчевски: Маж ми вика дека сум Франкештајн, а другарките дека сум тетка (ВИДЕО)

Слободен печат