Тренерот и капитенот остануваат верни на МЗТ Скопје, нови договори за Кочов и Стојановски

Тимот од Аеродром во следната сезона ќе биде предводен од тренерот Ѓорѓи Кочов и капитенот Дамјан Стојановск кои се согласија да потпишат нови договори.

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром и следната сезона од клупата ќе биде предводена од досегашниот тренер Ѓорѓи Кочов, додека капитен и понатаму ќе биде репрезентативецот Дамјан Стојановски. Двајцата денеска договорија продолжување на соработката, која само формално ќе биде официјализирана во следните неколку дена.

За Кочов ова ќе биде трета сезона која ќе ја почне како прв стратег на четата од „Јане Сандански“, функција на која беше промовиран во првата половина од 2018 година на местото на Жељко Лукајиќ, чиј помошник беше дотогаш. Зад себе има шампионска титула освоена лани, како и епитет морален шампион по убедливото прво место на табелата во моментот кога беше прекинато годинешното првенство поради пандемијата со коронавирусот.

Прочитајте и...  Денвер не се предава, Јокиќ и Мареј им пресудија на Лејкерси (ВИДЕО)

Зад Кочов се и две повеќе од солидни сезони во АБА2-лигата, што и тоа како ќе биде драгоцено искуство, без разлика дали МЗТ Скопје Аеродром и во следниот период ќе игра во ова натпреварување или, пак, ќе добие шанса да игра против најдобрите екипи на просторот на поранешна СФР Југославија на местото на Копер Приморска.

Стојановски, пак, се обврза да го носи сино-белиот дрес и во следните две сезони, со што би заокруж целата декада како играч на нашиот клуб, што дефинитивно ќе биде остварување за респект и за историјата. Зад Дамјан е можеби најдобрата сезона во кариерата и тоа со просек од 14,8 поени, четири скока и 1,6 асистенции на 22 средби во АБА2 и од 15,3 поени, 4,8 скока и 2,1 асистенции на 15 средби во домашната Прва лига.

Прочитајте и...  ЛШ: Митревски блескаше за Порто, ладен туш за париските „милионери“!

Тој досега се има закитено со пет шампионски титули (2013, 2014, 2015, 2016 и 2019 година) и шест трофеи во Купот на Македонија (2007, 2009, 2013, 2014, 2016 и 2018), а четири пати беше избран за најкорисен МВП-играч во финалните серии од домашното првенство.

Во моментов, покрај него, договорна обврска со МЗТ Скопје Аеродром имаат уште и Андреј Магдевски и Бојан Крстевски.

Прочитај повеќе

ЛШ: Митревски блескаше за Порто, ладен туш за париските „милионери“!

Слободен печат

Хаверц со хет-трик за Челси во Лига купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ди Марија суспендиран на четири натпревари!

Слободен печат

Ѓока: Мотивиран што ќе се соочам против еден од најдобрите тренери во светот!

Слободен печат

За првпат без Роналдо и Меси: Тројца кандидати за играч на годината!

Слободен печат

Симовски повика 18 ракометарки за ЕХФ неделата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поранешен тренер на Федерер е загрижен за Ѓоковиќ!?

Слободен печат

Има само 17 години и откупна клаузула од 400 милиони евра во Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прекрасен гест на Мурињо, ќе му ја исполни желбата на македонски новинар! (ВИДЕО)

Слободен печат

РФМ во проблеми: 16 позитивни случаи на коронавирус во РК Работнички!

Слободен печат

За Бејтулаи дуелот со Тотенхем не е „невозможна мисија“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев, Кулушевски и Ибра со најдобрите голови на колото во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат