Tag : Дамјан Стојановски

Кошарка Спорт

Стојановски уште две години во МЗТ Скопје

Слободен печат
Дамјан Стојановски се обврза да го носи „сино-белиот“ дрес и во следните две години. На тој начин и официјално популарните „штркови“ почнаа со формирање на...
Кошарка Спорт

Тренерот и капитенот остануваат верни на МЗТ Скопје, нови договори за Кочов и Стојановски

Слободен печат
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром и следната сезона од клупата ќе биде предводена од досегашниот тренер Ѓорѓи Кочов, додека капитен и понатаму ќе биде репрезентативецот...
Кошарка Спорт

Дамјан Стојановски најдобар кошаркар во Првата лига

Слободен печат
Капитенот на МЗТ Скопје Аеродром и член на македонската репрезентација, Дамјан Стојановски е најдобриот кошаркар во Првата лига според специјализираниот кошаркарски сајт „Евробаскет“. Сајтот редовно...
Кошарка Спорт

МЗТ Скопје дел од иницијативата „Спортистите против коронавирусот“ (ВИДЕО)

Слободен печат
Коронавирусот е противник кој мора да се наттрча, натскока, тактички надмудри и на крајот убедливо да сѐ – победи. Ова е заедничка борба на сите...
Кошарка Спорт

МЗТ Скопје со поените на Стојановски во последната секунда го совлада Работнички

Слободен печат
„Металците“ до победата дојдоа благодарение на Дамјан Стојановски кој победничките поени ги постигна на една секунда до крајот на наптреварот. Кошаркарите на МЗТ Скопје беа...
Кошарка Спорт

Кочов пред Широки: Имаме болни играчи, но не сме без шанси!

Слободен печат
Денеска во рамките од 19. коло во кошаркарската АБА2 лига македонскиот шампион МЗТ Скопје гостува кај екипата на Широки Бријег во Босна и Херцеговина. Дуелот...
Кошарка Спорт

АБА2: Стојановски го врати МЗТ на победничките патеки

Слободен печат
После убедливиот пораз во минатото коло во дербито од Борац, екипата на МЗТ Скопје денеска во рамките од 16. коло пред своите домашни навивачи триумфираше...
Кошарка Спорт

МЗТ на „крилјата“ на Стојановски го урна Сплит!

Слободен печат
Денеска во СЦ „Јане Сандански“ екипата на МЗТ Скопје Аеродром ја забележа петтата победа во АБА2 лигата против Сплит со резултат 70:64 (15:14, 12:20, 20:13,...
Кошарка Спорт

МЗТ во финишот го „скрши“ отпорот на Борац

Слободен печат
Денеска во СЦ „Јане Сандански“ – Скопје македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром во дербито на четвртото коло од АБА2 лигата го совлада Борац Чачак со...
Кошарка Спорт

Стојановски: Ќе направиме сè да ја победиме Слобода Тузла!

Слободен печат
Популарните „штркови“ предводени од тренерот Ѓорѓи Кочов се подготвуваат за новата сезона во АБА2 лигата, а првиот меч во регионалното натпреварување ќе го имаат в...