Трамп на интервју се скара со новинарот околу бројот на починати од коронавирусот (ВИДЕО)

„Не известувате коректно“, инсистираше американскиот претседател, кој ја застапува теоријата дека САД направија голем број тестови и затоа бројките за заразени се толку високи.

Американскиот претседател Доналд Трамп во текот на едно телевизиско интервју неделава влезе во жолчна расправија со новинарот, жестоко оспорувајќи го мерењето на бројот на смртни случаи поврзани со пандемијата процентуално во однос на бројот на жители.

Размена на мислење следуваше како составен дел од напорите на американскиот претседател да се намали сериозноста на размерот на пандемијата во САД, иако и неговите здравствени експерти се повеќе предупредуваат за страшната зараза.

Трамп во интервју за порталот Акиос, кој го емитува ХБО, утврди дека САД всушност имаат „најмал“ број во светот во бројни категории, иако земјата забележа 150.000 смртни случаи, повеќе од било која друга нација досега.

Новинарот Џонатан Свон во повеќе наврати се обиде да го врати разговорот на тема „смртноста како процент во вкупната популација“ што според неговите зборови покажува дека САД се соочува со сериозни проблеми.

Прочитајте и...  На медицинските сестри од Инфективна им пукна филмот, министерот Филипче го гасне огнот

„Не можете да го правите тоа“, возвраќаше Трамп извлекувајќи листови со графикони во боја.

Претседателот првенствено сакаше да се фокусира на податоците за смртноста во однос на бројот на случаите на зараза, што помага да се избегне прашањето за тоа дека во САД има огромен број на инфекции.

„Не известувате коректно“, инсистираше американскиот претседател, кој ја застапува теоријата дека САД направија голем број тестови и затоа бројките за заразени се толку високи. Неговите експерти исто така ја оспоруваат оваа теза.

Земјата на почетокот на летото забележа пад на бројот на смртни случаи поврзани со ковид-19, но бројките повторно пораснаа. Последните недели секој ден се бележат над 1.000 смртни случаи дневно.

Прочитајте и...  Судијата Туфегџиќ бара ОЈО да отвори предмет по исказот на Слободан Богоевски

Прочитај повеќе

Учебната година почнува со маки, средношколците со бојкот – Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен печат

ЕУ: Договорот за основање на Заедница на општини со српско мнозинство да се спроведе врз основа на мислењето на Уставниот суд

Слободен печат

Косово му забрани влез на српскиот министер за образование

Слободен печат

Специјално Обвинителство на Косово: Жена обвинета за тероризам

Слободен печат

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска

ЕК почна со мониторинг на владеење на правото во земјите-членки на ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Руденко: Русија, САД и Франција работат на деескалација на ситуацијата во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Утре почнува учебната година: Царовска го објави ТВ распоредот на часови од прво до деветто одделение

Слободен печат

Димитров – Јан Хекер во Берлин: Реафирмација на германските напори за заокружување на Преговарачката рамка

Слободен печат

Меркел за тензиите меѓу Турција и Грција во Егејот: Мала е разликата меѓу конфликт и мирно решение

Слободен печат

Средба Заев – Чаба: Нови историски можности во евроинтеграциите и економијата за граѓаните и за државата

Слободен печат

Донација за ЈЗУ Здравствен дом Струмица: Заштитни маски и скафандери во вредност од 5.000 евра

Слободен печат