Трамп: Јордан и Израел бараа да не ја повлекувам армијата

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сè уште сака сите американски трупи да се повлечат од Сирија, но оти Јордан и Израел побарале од него дел од единиците да остане во оваа блискоисточна земја.

Трамп пред новинарите во Белата куќа рече дека САД ќе смислат нешто со Курдите во источна Сирија за да се обезбеди пристап до приходите од сириската нафта.

Тој додаде и дека во тој дел од Сирија ќе испрати американска нафтена компанија за да помогне.

Трамп ја објасни својата одлука за повлекување на трупите од Сирија, наведувајќи дека САД никогаш не ветиле дека ќе ги штитат Курдите до крајот на животот и оти тој сака да ја врати дома американската војска.

Прочитајте и...  Спасовски: За две ипол години во Чучер Сандево реализиравме два патни инфраструктурни проеки

– Морам да го направам она за што сум избран и морам да го сторам она што сметам дека е правилно –  рече Трамп.

Трамп минатата недела соопшти дека околу 1.000 војници стационирани во североисточна Сирија ќе се вратат дома, и оти во базата на југ ќе останат околу 200 лица.

Шефот на Пентагон, Марк Еспер, рече дека ја разгледува можноста еден дополнителен контингент војници да остане во источна Сирија со сириските Курди, со цел заедно да се борат со таканаречената Исламска држава

Прочитај повеќе

Убиени 12 припадници на нарко картел во Мексико

Слободен печат

Вжештена предизборна реторика, партиите со разни ветувања пред граѓаните

Слободен печат

Засега границите со Србија и Косово остануваат отворени

Слободен печат

Бројот на новозаразени и натаму висок, Филипче информира дека секаде каде се попуштаат мерките пандемијата не спласнува

Слободен печат

Топло време, попладне нестабилно со дожд, грмежи и ветер

Слободен печат

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат