Тажното мајмунче Лука од битолска зоолошка се врати во Скопје ЗОО

Завршија тажните денови на мајмунчето Лука. Тоа е повторно во скопската Зоолошка градина. Лука престојуваше во Зоолошката во Битола, но откако се појавија фотографиии во какви услови е сместен, одлучено било се врати во Скопје.

Мајмунчето Лука било напуштено од неговата мајка, по што чуварите од Зоолошката градина во Скопје го земале на чување, се до денот кога Лука бил однесен во битолската зоолошка градина.

Лука, за да не биде сам, во Скопје е вратен заедно со неговата другарка од Битола. Живеалиштето на двете мајмунчиња им било дезинфицирано и подготвено за престој.

 

Прочитајте и...  Отворено писмо од средношколец до министерот Адеми: Барем еден ден ставете се на наше место и погледнете со какво он лајн лудило се соочуваме

Прочитај повеќе

Вкупно 25 проценти од заразените со Ковид-19 во Романија се здравствени работници

Без јасен договор за Иран состанокот со ОПЕК+ е бесцелен

Слободен печат

Во Њујорк дневно дома умираат и по 200 луѓе кои не се регистрираат

Во Словенија потврдени 36 новозаразени со коронавирусот

Еден случај од Крушено, четири новозаболени во Прилеп

Слободен печат

Афроамериканците се повеќе погодени од корона вирусот. Зошто?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дополнителни 30 дена притвор за насилниците од Штип

Слободен печат

Владата ја усвои мерката за посебен режим за движење на лицата со попреченост

Слободен печат

Се урна мост во Италија, повреден е возач на камион

Уставниот суд ја разгледува одлуката за распуштање на Собранието

Слободен печат

Бектеши со порака до угостителите: Не ви се точни бројките, првин платете даноци – Ова не е време за уцени, инспекциите ќе продолжат

Слободен печат

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот