ТАТКО СЕ ОПИЛ ВО ВОЗ И ЈА ИЗГУБИЛ ЌЕРКИЧКАТА: По 20 години ја дознал неверојатната вистина (ВИДЕО) - Слободен печат

ТАТКО СЕ ОПИЛ ВО ВОЗ И ЈА ИЗГУБИЛ ЌЕРКИЧКАТА: По 20 години ја дознал неверојатната вистина (ВИДЕО)

Јулија Мојсејенко од Белорусија повторно е со своите родители. Таа пред две децении, кога имала 4 години, исчезнала за време на патување со воз, објавила тамошните власти.

Патувајќи со таткото Виктор од Минск во источна Белорусија, во 1999 година, Јулија исчезнала. Според пишувањата на локалните медиуми, нејзиниот татко се опил и заспал, а кога се разбудил, неговата ќерка ја немало.

Таа под сплет на околности завршила во воз кон западниот руски град Ријазањ, сеќавајќи се само на имињата на своите родители, се наведува во соопштението на белоруското министерство за внатрешни работи.

– Проблем е што белоруската полиција ме барала само во Белорусија, додека во Русија немало информации за исчезнато девојче – рекла 24-годишната Мојсејенко, а објавила руската државна новинаска агенција РИА новости.

Мојсејенко пораснала во руска згрижувачка фамилија. Минатиот месец нејзин пријател на интернет нашол објава за исчезнато лице и се обратил на белоруските власти со цел да дознае дали станува збор за јулија.

Мојсејенко потоа се состанала со своите родители, а ДНК тестот потврдил дека се во крвно сродство.

Прочитај повеќе

Трудо најави финансиска помош за семејствата на жртвите при падот на украинскиот авион во Иран

Слободен Печат

Процесот против Трамп во Сенатот продолжува во вторник

Слободен Печат

Трогателен говор на момче кое го загуби таткото во уривањето на украинскиот авион: „Како да сонувам“ (ВИДЕО)

Слободен печат

По стравичниот земјотрес: Започна судскиот процес за 32 лица кои неодговорно граделе згради во Албанија

Слободен печат

Земјотрес од 4,6 степени ја погоди соседна Грција

Слободен печат

Рама за првпат реагираше по тужбата против Харадинај

Слободен Печат

Остави Коментар

14 + 14 =

Прочитај повеќе

Хезболах предупреди: Во Либан ќе завладее хаос ако земјата не добие нова влада

Слободен Печат

Зеленски не ја прифати оставката на премиерот за да не ја дестабилизира Украина

Слободен печат

Грета од Лозана им порача на светските лидери: Сѐ уште немате видено ништо, доаѓаме во Давос

Слободен печат

Уапсени шестмина измамници во Бугарија: Со лажни венчални листови се стекнувале со недвижнини

Слободен Печат

ОЈО отвори истрага за обид за убиство во Арнакија

Слободен Печат

Сенатот во Полска отфрли предлог-закон за „дициплинирање“ на судии

Слободен печат