4 C
Скопје

Tag : ѕвездан георгиевски

Колумни

Писателот што на Скопје му ја подари најубавата улица не може да има своја улица

Ѕвездан Георгиевски
Еве, деновиве на дневен ред повторно дојде омилената забава на повеќето градски власти на македонската велепаланка – именување и преименување на улиците! Треба, значи, да...
Вести Култура

ВИДЕО I Ѕвездан Георгиевски: Проблемите во културата произлегуваат од лошо поставениот систем

Слободен печат
Во тек е изборот за престижната книжевна награда „Роман на годината“ кој го организира Фондацијата „Славко Јаневски“. Името на лауреатот ќе биде објавено на 15...
Вести Култура

ВИДЕО | Георгиевски: Јубилејот на Славко Јаневски се одбележа само со три книги, мора да научиме дека нашите херои се од нашата култура

Во текот на 2020 година, ниту една институција во земјава не направи позначајно одбележување на 100-годишнината од раѓањето на писателот Славко Јаневски и 20-годишнина од...
Вести Македонија Слајдер

Георгиевски: Ние како синдикат бевме против директна финансиска помош на владата во било кој медиум, тоа остава сомнеж на клиентелизам (ВИДЕО)

Слободен печат
Со новата уредба на владата издејствувавме да нема отпуштања, да се вратат платите на ниво од пред кризата и третиот елемент е да покажеме едка...
Вести Култура

Георгиевски: Романот на годината не висеше на конец, тој е како престарена рок ѕвезда

Слободен печат
Минатата недела објавени се решенија за роман на годината. За роман на минатата 2019 година е прогласен романот „Песот со Тажен поглед“ на реноимираната пистелка...
Културен печат

РАЗГОВОР со Ѕвездан Георгиевски: Отворени сме за соработка со сите општествено одговорни субјекти

Тони Димков
Згаснувањето на реномираниот „Утрински весник“ не значеше крај за престижната книжевна награда „Роман на годината“. Благодарение на ентузијазмот на новинарот Ѕвездан Георгиевски и на дел...
Колумни

Отворено писмо до Ѕвездан Георгиевски

Сашо Орданоски
Го следам напорот со кој колегата Ѕвездан Георгиевски со недели, од петни жили, се обидува да го сочува континуитетот и дигнитетот на наградата „Роман на...