13 C
Скопје

Tag : земјоделство

Вести Македонија

Студениот бран нема да се одрази врз земјоделството

Слободен печат
Студениот бран што ја зафати земјава со утрински температури под нулата, нема да се одрази негативно врз земјоделството. Можни се евентуални штети во овоштарството, но...
Вести Економија

Државата да не ги раскинува договорите за закуп на земјиштето, апелира Независниот синдикат на земјоделци

Слободен печат
Државата да не ги раскинува договорите за закуп на земјоделско земјиште, апелира Независниот синдикат на земјоделци и сточари. Синдикатот бара итна средба со министерот за...
Вести Македонија

Договори за набавка на приклучна земјоделска механизација на седум млади земјоделци во Ресен

Слободен печат
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, денеска во Општина Ресен ќе додели договори за набавка на приклучна земјоделска механизација на седум млади земјоделци....
Вести Македонија

Хоџа: Продолжува поддршката од Турција за македонското земјоделство

Слободен печат
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа попладнево имаше работна средба со својот турски колега, Бекир Пакдемирли. По средбата, Хоџа изјави дека земјава добива континуирана...
Вести Економија

Анализа: Земјоделците не беа и не се на владината агенда

Слободен печат
Земјоделците не беа и не се на агендата на Владата. Кризата не се искористи за да се зајакне нивната улога. Целосно отсуствуваа мерки за индивидуалните...
Вести Македонија

Хоџа и Нуредини на средба со претставници на турската агенција ТАРСИМ: Воспоставување на систем на земјоделско осигурување

Слободен печат
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа и министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини остварија средба со претставници на турската агенција...
Вести Македонија

Се чекаше како жеден вода: Дождот добредојден за земјоделските култури и за акумулирање на водата по сушниот период

Слободен печат
Дождот во пелагонискиот регион не претставува никаква опасност за посевите, напротив, добредојден е, а чисти се и каналите, па нема никакви проблеми, вели раководителот на...
Вести Економија

Во 2020 година помал профит од храна за најмалку 41 отсто

Слободен печат
Земјоделско-прехранбениот сектор се проценува дека 2020 година ја завршил со помал профит од 41 до 60 проценти. Големи загуби овој сектор имаше уште со самото...
Вести Економија

Димковски: Ситуацијата со откупот на тутунот е катастрофална, цените се ниски, а дел од пунктовите не се отворени

Слободен печат
Оваа година катастрофално почна, не се сите пунктови отворени, а просечната цена е многу ниска, меѓу 140 и 170 денари, рече денеска заменик-министерот за земјоделство,...
Вести Македонија

Бабовски: Почна аплицирањето за добивање два денари субвенција за килограм произведено и предадено винско грозје

Слободен печат
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги информира сите производители на грозје дека од денеска, па сè до 25 декември 2020 година,...