12.8 C
Скопје

Tag : здравствени препораки

Здравје Магазин Магазин слајдер

Што е колоректален карцином? Може ли да се спречи?

Слободен Печат
Во 90 отсто од случаите ракот на дебелото црево се развива од полип, а во 75% има семејна историја. Полипите немаат никакви симптоми. Присуството на...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Деновиве на многумина им се врти во главата, а причината е сосема необична

Слободен Печат
„Докторе, не знам што се случува со мене. Ми се врти во главата, имам чудно чувство, како да лебдам и тонам“ – е честа изјава...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Инфективна мононуклеоза: Што е „болест на бакнувањето“, како се лекува и колку е опасна?

Кристина Апостолова
Вирусот на ова заболување најчесто се пренесува преку плунка и тоа најчесто со бакнување или, пак, преку предмети натопени со заразена плунка, многу поретко преку...