Tag : зависници

Магазин Семејство

Неверојатни фотографии од зависници кои се тргнале од дрогата (ФОТО)

Слободен печат
Зависноста од дрогата е многу сериозен проблем кој ги погодува младите луѓе ширум светот. Без оглед на причината за употреба на дрога на прво место,...
Вести Македонија

Холивуд снима филм за нарко зависниците во Конопиште

Слободен печат
Холивудска продукција снима филм за Центарот за одвикнување од зависности од дроги во Конопиште. Директорката на Центарот „Нарконон”, кој постои 16 години и е дел...
Ви Препорачуваме Хроника

ЗАГРИЖУВАЧКИ ТРЕНД КАЈ МЛАДИТЕ: Не си во мода ако не си на „кока“

Горан Наумовски
Во атарот на скопското село Блаце кај место викано „Вражји вир“ полицијата завчера пронајде 180 стебла од канабис (марихуана), но и опрема за нејзино одгледување....
Вести Македонија

Филипче: Со дисперзираните центри ќе се решат проблемите со лекување на зависниците

МИА агенција
Дисперзијата на лекувањето на зависници низ Центри во државава ќе го реши проблемот, а соработката со општините, невладините организации и со граѓаните ќе биде за...
Вести Скопје

Постигнат е концензус, центарот за зависници сепак ќе има дисперзирани пунктови

Постигнат е концензус кој овозможува да продолжи процесот за дисперзија на програмата за третман и превенција од зависности од Дневниот центар во Кисела Вода, во...
Вести Скопје

Никој не сака да биде во близина на зависници од дрога. Дали висат во воздух дисперзираните центри за зависници?

  Поликлиниките во Аеродром и Ченто, психијатриската болница Бардовци, Градската општа болница „8ми Септември“, Клиниката за токсикологија и постоечкиот центар за зависници во Кисела Вода...
Вести Македонија

МЗ: Пациентите кои земаат метадон ќе добиваат на локација која им е најблиску до местото на живеење

Слободен печат
Пациентите кои се вклучени во програмата за третман и превенција на зависности ќе можат да добиваат метадон на пет локации кои им се најблиску до...
Вести Некатегоризирано Скопје

Акција за чистење на отпадот кај Центарот за зависности

Слободен печат
Општина Кисела Вода во соработка со невладините организации ХОПС и „Доверба” спроведе голема акција за расчистување на отпадот одложен кај Центарот за зависности. – Сезонските...
Хроника

УАПСЕНИ адвокати, директори, банкари и административци, ЗАВИСНИЦИ ОД КОКАИН

Горан Наумовски
МВР извести дека уапсилa група која во Скопје и околината продавала дрога. Кривична е поднесенa против И.Ј. (41), Б.Ј. (31) двајцата од населбата Ченто, Н.М...