Tag : заем

Вести Економија

„Рено“ успеа да се извлече од кризата: Државата му обезбеди кредит од 5 милијарди евра

Слободен печат
Француската влада соопшти дека го потпишала кредитот како помош од државата во висина од 5 милијарди евра за „Рено“. За потсетување компанијата веќе извесен период...
Вести Економија

„Рено“ ќе добие државен заем во висина од 5 милијарди евра

Слободен печат
Францускиот производител на автомобили „Рено“ ќе добие пет милијарди евра државна финансиска помош во форма на загарантиран кредит за спас на своето производство и зачувување...
Вести Економија

Ангеловска: Претпоставувам реакцијата на СБ е бидејќи се чека да се потпише овој заем

Слободен печат
Се ќе биде транспарентно, дописот од Светска банка е само уверување дека кога банката одобрила заем за Македонија ќе ја следи реализацијата на парите, вели министерката...
Вести Економија

Димитриевска-Кочоска: Не го блокирам заемот од Светска банка, барав дополнителни информации

Слободен печат
Дополнителната заменик-министерка за финансии Гордана Димитриеска Кочоска денеска на прес-конференција наведе дека таа не го блокира заемот од Светска Банка во износ од 90 милиони...
Вести Економија

Заем од 7 милијарди евра за „Ер Франс“

Слободен печат
Европската комисија одобри заем од седум милијарди евра за помош на „Ер Франс“ со цел да се справи со последиците од пандемијата со корона вирусот....
Вести Македонија Слајдер

Преку заемот на СЗО обезбедени 50 респиратори

Слободен печат
Обезбедивме дополнителни 50 респиратори преку заемот на Светската здравствена организација (СЗО), коишто ги обезбеди УНДП преку најповолни цени, информираше денеска заменик-претседателот на Владата задолжен за...
Вести Економија

Словенија им наложи на банките да најдат пари за брзо задолжување

Слободен печат
Словенечката Влада реши повторно да е задолжи за да може да им помогне на граѓаните и економијата погодени од епидемијата на коронавирусот. Владата им даде...
Вести Економија

ЕК предложи нов пакет од 100 милијарди евра за спас на работните места

Слободен печат
Нов финансиски пакет за земјите членки на ЕУ со кој ќе се овозможи целосна исплата на платите на работниците во компаниите погодени од пандемијата со...
Вести Економија

Германија ќе се брани од економска криза со 156 милијарди евра

Слободен печат
Германската Влада донесе мерки за поддршка на семејствата, потстанарите, вработените, претприемачите, но и фирмите погодени од мерките против епидемијата, а борбата за спас на економската...
Вести Економија Слајдер

Ангеловска: Македонија ќе позајми 580 милиони евра за справување со коронавирусот

Слободен печат
Министерката за финансии Нина Ангеловска на прес-конференција говореше за новите информации за финансирање на Буџетот. -Изминатиот период во министерството за финансии се работеше да се...