25.8 C
Скопје

Tag : вежба

Вести Скопје Слајдер

ФОТО: Хеликоптери и сирени во центарот на Скопје: Вежба за спасување предизвика паника

Слободен печат
Вежба за спасување предизвика паника кај жителите во Скопје. Сирени на полиција, пожарна и брза помош се слушаа во центарот на градот. Но, нема место...
Вести Македонија Слајдер

Државниот и воен врв на Криволак со високи гости: Македонија фактор на стабилност во регионот и извозник на безбедност

Слободен печат
Ден за високи гости на воената вежба „Одлучен удар 21“ на армискиот полигон Криволак, која претставува најголема национална вежба организирана на територијата на Република Северна...
Вести Регион

Во Драч почнува големата воена вежба „Defender Europe 2021″

МИА Агенција
Во најголемиот албански пристанишен град, Драч денеска почнува големата воена вежба Defender Europe 2021″. За таа цел дислоцирани се војска, апарати и технологија најголеми по...
Вести Македонија

Владата одобри влегување и престој на странски вооружени сили поради воената вежба „Одлучен удар 21″

Слободен печат
Странски вооружени сили ќе можат да влезат и престојуваат на територијата на Република Северна Македонија, заради учество на воена вежба „Одлучен удар 21″, одлучи Владата...
Вести Македонија

Показни вежби на елитните единици на АРМ за годишнината во НАТО

По повод одбележување на првата годинишнина од полноправното членството на Република Северна Македонија во НАТО, во касарната „Илинден”- Скопје, денеска припадниците на специјалните единици при...
Вести Свет

Американски носачи на авиони изведоа вежби во Јужното Кинеско Море

Слободен печат
Носачите на авиони „Теодор Рузвелт“ и „Нимитц“ и група бродови спроведоа заедничка воена вежба во Јужното кинеско море, соопшти Американската морнарица. Бродовите неколку дена минаа...
Вести Регион Слајдер

Најава за голема воена вежба на НАТО на пролет: И македонската армија во „Дефендер 21“, активности и на Криволак

Слободен печат
Вооружените сили на САД и сојузниците од НАТО кон крајот на пролетта во 2021 година ќе одржат голема воена вежба „Бранител на Европа 21″ (Defender...
Вести Регион

Србија и БиХ во заедничка воена вежба по конфликтот во 90-тите

Слободен печат
За прв пат по вооружените конфликти во 90-тите години, вооружените сили на Босна и Херцеговина и Србија ќе се вклучат во заедничка воена вежба на...
Вести Регион Слајдер

Полициска вежба во Белград: Се стегаше „обрач“ околу Палата „Србија“

Слободен печат
На платото пред Палата „Србија“ во Белград попладнево се одржа полициска тактичко–показна вежба под називот „Обрач 2020“. Станува збор за антитерористичка вежба за брза реакција...
Вести Македонија Слајдер

Претседателите Пендаровски и Пахор на показна вежба на армиските специјалци во Охрид

Слободен печат
Претседателите на Северна Македонија и на Словенија Стево Пендаровски и Борут Пахор денеска го посетија Кампот за обука на вода на Армијата на Република Северна...