-2 C
Скопје

Tag : вевчански карневал

Колумни

Тргнете ги партиските валкани прстиња од Вевчанскиот карневал!

Слободен печат
Во Македонија секое дно е дупло: каква е таа ниска политичка страст да се злоупотребува и Вевчанскиот карневал за ситни политички поени, за некој локален...
Вести Македонија

И покрај апелите да нема собири, низ вевчанските улици полека се собираат маскирани лица

Слободен печат
Под силно полициско обезбедување и со маски ниту во услови на светска пандемија, вевчанци не се откажуваат од вековната традиција за одржување на Вевчанскиот карневал...
Вести Македонија Слајдер

Вевчанскиот карневал ќе се одржи со дел од обичаите и почитување на ковид-протоколите

Слободен печат
Традиционалниот Вевчански карневал, кој околу 15 века се одржува на 13 јануари во Вевчани, поради пандемијата со коронавирусот, годинава ќе се одржи под посебни мерки...
Вести Македонија Утрински Брифинг

Мојсовски во УБ за Вевчанскиот карневал (ВИДЕО)

Слободен печат
Како се погоди времето во Вевчани и како вевчанци ги прифатија новинарските екипи? После вчерашната спектакуларна ноќ во Вевчани која што ја приредија Влатко Лозаноски,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВЕВЧАНСКИ КАРНЕВАЛ: Доминираа маските на Јанева и останатите осомничени од „Рекет“ (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат
Вевчани и вевчанци и оваа православна Нова година ја дочекуваат на својот препознатлив начин – со традиционалниот Василичарски карневал, најуникатната културна манифестација во земјата. Со...
Вести Македонија Слајдер

Под слоганот „Напрај се Василичар” утре почнува Вевчанскиот карневал

Слободен печат
Под слоганот „Напрај се Василичар” утре почнува Вевчанскиот карневал, на кој се најавуваат над 1.000 маски и богата програма со културно – забавни содржини. Организаторите...
Вести Култура Слајдер

Градоначалникот на Вевчани смета дека ниту една маска не може да претставува провокација

На 12, 13 и 14 јануари во Вевчани ќе се одржи традиционалниот Вевчански карневал, кој , според кажувањата на организаторите датира од пред 1,5 милениум....