Tag : усташи

Вести Регион

Усташки пораки испишани на училиште во Сплит: Убиј Србин!

Слободен печат
На предниот дел на зградата на основно училиште во Сплит утрово се појавија усташки симболи, вклучувајќи и директни  пораки на омраза упатени кон Србите, пренесува...
Вести Регион

Ведрана Рудан ги РАЗГНЕВИ ХРВАТИТЕ: Два пати го гледала филмот за Диана Будисављевиќ и го рече тоа за што сите МОЛЧАТ

Слободен печат
Хрватската авторка Ведрана Рудан, објавила нова колумна посветена на филмот „Дневникот на Диана Будисављевиќ“ за австриската хуманитарка која за време на Втората светска војна од...
Вести Регион

Некои Хрвати во Австралија отворено го слават фашизмот

Слободен печат
Две знамиња се веат пред клубот на Хрватското друштво во западниот дел на Сиднеј – едното австралиско, а другото е на Независна Хрватска Држава (НДХ),...