Tag : уредби

Вести Економија

Царовска: Владата со посебна сериозност ги разгледува барањата на странските инвеститори

Слободен печат
По денешната седница на Владата надлежните институции ќе објават што е усвоено од Уредбите на третиот антикризен пакет, изјави вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска....
Вести Економија

Бектеши: Најдоцна до утре уредба за платежните картички, а се спрема и уредба за издавање на ваучерите

Слободен печат
Најдоцна до петок, пред завршување на вонредната состојба в сабота, ќе бидат донесени сите уредби од третиот пакет антикризни мерки. Нивното изготвување е при крај,...
Вести Економија

Деновиве ќе се носат уредби за третиот сет мерки

Слободен печат
Уредбите за мерките од третиот сет треба да се донесат неделава, по што и на граѓаните ќе им биде објаснето како да ги користат. Дел...
Вести Економија

Уредбите за мерките од третиот сет треба да се донесат наредната недела

Слободен печат
Уредбите за мерките од третиот сет треба да се донесат наредната недела, по што и на граѓаните ќе им биде објаснето како да ги користат....
Вести Економија

ОРМ: Третиот сет мерки позитивно ќе влијае врз стопанството

Слободен печат
Првичната оценка за третиот пакетот мерки за ублажување на штетите од пандемијата предизвикана од вирусот Ковид – 19 на Организацијата на работодавачи на Македонија е дека тие...
Вести Македонија Слајдер

Трајанов: Новиот парламентарен состав да ги испита сите уредби од техничката влада кои се со долгорочен карактер

Слободен печат
Долгогодишниот политичар и лидер на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, во „Утрински брифинг “ на „Слободна ТВ“ повторно го повика спикерот Талат Џафери да го свика...
Вести Македонија Слајдер

Мурати за Уредбата за намалување на платите на функционерите: Никој од судиите не е против легитимната цел, туку е спорен начинот на кој тоа е сторено

Миа Агенција
Претседателот на Уставниот суд на Република Северна Македонија, Сали Мурати во интервју за МИА најавува дека утре, по завршувањето на седницата, на работен состанок ќе...
Вести Македонија

Прендаровски: Уредбите на Владата важат еднакво за сите, вклучително и за припадниците на која било вероисповед

Слободен печат
Оваа година црквата ќе мора да се сообрази со правилата кои важат за сите останати поради пандемијата, а заради повисока цел – да ги сочуваме...
Вести Економија

Се продолжува важноста на сертификатите на професионалните возачи

Слободен печат
Се зголемува дневното време на управување со возило на мобилните работници во патниот сообраќај од 9 на 11 часа додека трае вонредната состојба, а дополнително...