23.8 C
Скопје

Tag : упад

Вести Свет

Починатиот полицаец од упадот во Капитолот бил нападнат со спреј против мечки

Слободен печат
Федералните обвинители не ја исклучуваат можноста да предјават обвинение за убиство на полицаец на двајца демонстранти кои учествувале во насилниот упад на Капитолот на САД...
Вести Свет

Протести во Јемен прераснаа во насилство: Демонстранти упаднаа во претседателската палата

Слободен печат
Десетици јеменски демонстранти упаднаа во претседателската палата во јужниот пристанишен град Аден, барајќи исплата на платите во јавниот сектор, јави агенцијата „Анадолија“. Премиерот на Јемен,...
Вести Македонија

Ново рочиште за „организаторите на 27 април”

Слободен печат
Во Кривичниот суд Скопје денеска треба да продолжи судењето за „Организаторите на 27 април”. Судењето за овој предмет е уште во фаза на доказна постапка....
Вести Свет Слајдер

Демонстранти упаднаа во владината зграда во Ереван

Слободен печат
Противниците на премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан насилно влегоа во владината зграда во центарот на Ереван, јави РИА Новости, пренесува Ал Арабија на англиски јазик....
Вести Свет

Епилог од упадот во американскиот Конгрес: Уапсени 280 лица, постапка против 300

Слободен печат
Министерството за правда на САД покрена постапка против повеќе од 300 лица за нападот на Конгресот на 6 јануари, додека најмалку 280 лица се уапсени, изјави денеска...
Вести Македонија

Потврдена ослободителната пресуда за обвинетиот Игор Дурловски, Чавков и другите со намалени казни

Слободен печат
Апелацискиот суд Скопје делумно ги уважи жалбите на 16-темина обвинети за нападот во Собранието на 27 април 2017 и на најголемиот дел првостепените пресуди се ...
Вести Македонија Слајдер

Сведочења на Михајловски и на Пандов за „27 април“: Самоиницијативно дававме поддршка

Слободен печат
Актерот Тони Михајловски и политичкиот аналитичар Александар Пандов, на денешното рочиште за организаторите на упадот во Собранието, сведочеа дека учествувале и дале поддршка на протестите,...
Вести Свет Слајдер

Шаманот од Капитол разочаран е од Трамп и подготвен да сведочи против него

Слободен печат
Демонстрантот кој упадна во американскиот Капитол, познат како „шаманот од Кјуанон“, вели дека Доналд Трамп го „издал“ зошто не го помилувал и е подготвен следниот...
Вести Македонија Слајдер

Русковска: Никој не оспорува дека Груевски зад упадот во Собранието на 27 април

Слободен печат
Сè уште стојам зад изјавата дека зад организираниот упад во Собранието на 27 април во 2017 година стои поранешниот премиер Никола Груевски, изјави шефицата на...
Вести Свет

ВИДЕО: Тинејџер го пријавил сопствениот татко за упад во Конгресот, луѓе му донирале 140.000 долари

Слободен печат
Тинејџер од Тексас, Џексон Рефит го пријавил својот татко во ФБИ заради учество во нападот на зградата на Конгресот. Неговиот татко, Гај Рефит потоа бил...