22 C
Скопје

Tag : удел

Вести Економија

„Луфтханза“ може да остане без државната помош – акционер против влегување на државата во сопственоста на концернот

Слободен печат
Голем акционер на германската национална авиокомпанија „Луфтханза“ би можел да ја спречи помошта од државата, бидејќи се противи на „влес“ на државата во сопственичката структура...
Вести Економија

ЕЦБ: Запрен падот на голбалната употреба на еврото минатата година

Слободен печат
Глобалната употреба на еврото како валута  беше главно стабилна во текот на минатата година  по константниот пад по должничката криза во еврозоната, но надежите дека...
Вести Економија

Малопротажбата во Британија со рекорден пад на прометот

Слободен печат
Во април прометот на британската малопродажба забележа најголем пад откако се водат статистички податоци, а ова е одраз на последиците од ширењето на корона вирусот...
Вести Економија

Конечно постигнат договор: Германија се стекна со 20 отсто удел во Луфтханса

Слободен печат
Луфтханса е многу близу до договор со германската Влада за добивање држав на помош од девет милијарди евра според кој на државата би требало да...
Вести Економија

Сакате да ја сочувате компанијата на сред криза? Постои само еден совет за вас

Слободен печат
Сопственикот на „Далас Маверикс“, Мајк Кубан, не е баш типичен богаташ. Во еден момент рече дека не сака повеќе да заработува, во моментов има нето...
Вести Економија Слајдер

Самсонеко го зголеми својот удел во Жито Полог

Слободен печат
Сергеј Самсонеко го зголеми својот удел во компанијата Жито Полог Ад Тетово, откако купи 5.000 обични акции со право на глас, објави Македонска берза АД...
Вести Економија

Загребската берза купи 5,3 проценти од македонската берза

Слободен печат
Загребската берза (ЗСЕ) објави денеска дека купила 148 акции на Македонската берза, што е 5,3 проценти од акционерскиот капитал на македонското друштво, по цена од...
Вести Економија

ММФ: Во Македонија уделот на сивата економија изнесува 37,6 отсто

Слободен печат
Уделот на сивата економија во севкупниот економски сектор на Северна Македонија изнесува 37,6 проценти, покажуваат податоците на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Според овој податок, земјава...
Вести Економија

Продаден удел во „Гаспром“ на мистериозен купувач за 3 милијарди долари

Слободен печат
Рускиот гасен гигант „Гаспром“ објави дека собрал скоро три милијарди долари со продажбата на 3,6 проценти од акциите на купувач чиј идентитет не е откриен....
Вести Економија

Чифлиганец го зголемува својот удел во „Комерцијална банка“

Слободен печат
Ванчо Чифлиганец преку својата компанија „Адора Инженеринг“ продолжи да ја зголемува сопственоста во „Комерцијална банка“, откако купи 5.300 акции за кои плати 521.000 евра или...