17.8 C
Скопје

Tag : трговија

Вести Свет

Британија и Австралија постигнаа договор за слободна трговија

Велика Британија и Австралија постигнаа договор за слободна трговија што ќе биде објавен во текот на денов. Британскиот премиер Борис Џонсон и неговиот австралиски колега...
Вести Свет Слајдер

Сопругата на наркобосот Ел Чапо се изјасни за виновна за трговија со дрога

Слободен печат
Сопругата на озлогласениот мексикански нарко-бос Хоакин Ел Чапо Гузман се изјасни за виновна по голем број обвиненија, вклучително и за трговија со дрога. Триесет и...
Вести Свет

Прв телефонски разговор на шефовите на тимовите за трговски преговори меѓу САД и Кина

Слободен печат
Кинеското Министерство за трговија соопшти дека шефовите на тимовите за трговски преговори меѓу САД и Кина имале прв телефонски разговор од почетокот на мандатот на...
Хроника

ОЈО поведе постапка против три лица за трговија со дрога​

Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против три лица, двајца скопјани и еден државјанин на Република Бугарија за кои постои основано сомнение дека како соизвршители...
Вести Македонија

ДЕА ја поддржува борбата со нарко трговијата во Северна Македонија

Слободен печат
Продолжуваме со поддршката за Северна Македонија во детектирање, спречување и ликвидација на организациите кои се се занимаваат со тргување со дрога, изјавија синоќа за МИА...
Хроника

Познат лекар од Ниш жртва на трговија со луѓе

Познат лекар од Ниш бил жртва на трговија со луѓе. За ова дело српската полиција веќе уапсила брачен пар. Како што објави Вишото јавно обвинителство,...
Вести Економија

Рекорден пад на трговијата меѓу Велика Британија и ЕУ

Слободен печат
Велика Британија регистрира рекорден пад во трговијата со ЕУ во првиот месец по крајот на преодниот период за Брегзит, покажуваат податоците на британската Служба за...
Вести Свет

Швајцарија: Трговски синџири нудат подарок ваучер со биткоини

Слободен печат
„Манор“, најголемиот швајцарски трговски синџир почна да нуди подарок ваучери со биткоин, и досега тоа е пилот проект во 59 нивни објекти. Во исто време,...
Вести Македонија

Регионален состанок за пристап до ефективни правни лекови за жртвите на трговија со луѓе во земјите од ЈИЕ

Слободен печат
Државната секретарка и национална координаторка за борба против трговија со луѓе и илегална миграција Магдалена Несторовска денеска го отвори Регионалниот состанок на експертската група „Пристап...
Вести Свет

Со 85 гласа „за“ и 15 „против“: Сенатот на САД ја потврди Џина Рајмондо за секретар за трговија

Слободен печат
Американскиот Сенат со 85 гласа „за“ наспроти 15 „против“ ја потврди гувернерката на Род Ајленд Џина Рајмондо за шефица на американскиот Секретаријат за трговија. Рајмондо,...