Tag : трговија

Вести Економија

Царовска: Со спогодбен отказ без работа останале 6 – 7 илјади лица

Слободен печат
Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска не прецизраше колку граѓани досега, поради корона кризата, пријавиле дека ги загубиле своите работни места со спогодбен отказ или...
Вести Економија

Пад во прометот на трговијата на мало

Слободен печат
Државниот завод за статистика во својот најнов извештај кој се однесува на прометот на во трговијата на мало со храна, пијалаци и тутун, непрехранбени продукти, освен...
Вести Регион

Словенечките трговци против воведување на недела како неработен ден за продавниците

МИА Агенција
Словенечките трговци се се погласни во несогласувањето со предлог законот што предвидува недела да е неработен ден за продавниците, јави дописникот на МИА од Љубљана....
Вести Економија

Над седум милиони вработени на скратено работно време: Овој број во Германија никогаш не бил поголем!

Слободен печат
Германија во мај годинава регистрираше 7,3 милиони работници кои своите работни задачи ги извршувале со скратено работно време. Ваквите информации доаѓаат од економскиот институт „IFO“....
Вести Свет

Во Велика Британија од 15 јуни се отвораат објектите за трговија на мало

Слободен печат
Велика Британија планира да ги отвори трговските објекти што не се од првостепена важност на 15 јуни, изјави премиерот Борис Џонсон. Мерката ќе опфати мали...
Вести Свет

Трговија на дрога во услови на коронавирус

Слободен печат
Мерките за контрола на границите поради коронавирусот, ограничувањата за движење и откажувањето на летови ја зголемуваат цената на наркотиците ширум светот и го попречуваат пристапот...
Вести Економија

Трговијата во Словенија годинава со 20 отсто помал промет

Слободен печат
Според пресметките на Стопанската комора на Словенија наместо предвидените 32 милијарди евра промет, оваа години ќе се заокружи со 25 до 26 милијарди, што претставува за околу...
Вести Свет

Британскиот министер за трговија поднесе оставка

Слободен печат
Британскиот министер за меѓународна трговија Конор Барнс поднесе оставка, откако истрагата утврди дека ја злоупотребил службената должност со цел да заплаши едно лице кое имало...
Вести Економија

Во март забележан раст на побарувачката за храна и акцизни добра

Слободен печат
Во последниот месец од првиот квартал од 2020 година Државниот завод за статистика регистрирал зголемени активности во трговијата на мало, а граѓаните најмногу од својот...
Вести Економија

Светската трговска организација очекува голем пад на трговската размена годинава

Слободен печат
Меѓународната трговска размена ќе падне нагло во 2020 година, како резултат на пандемијата на коронавирус, проценува Светската трговска организација, укажувајќи на можни паралели со финансиската...