Tag : трговија со луѓе

Вести Свет

Во Бангладеш уапсени трговци со луѓе

Слободен печат
По убиството на 26 бангладешки работници во Либија минатиот месец, властите во Бангладеш уапсија најмалку 19 осомничени за трговија со луѓе. Од вчера, шест лица...
Вести Свет

Расте бројот на идентификувани жртви на трговија со луѓе во Европа

Слободен печат
Бројот на луѓе кои се идентификуваат како жртви на трговија во Европа е зголемен за речиси половина меѓу 2015 и 2018 година, соопшти Советот на...
Вести Регион

Нема американска помош за БиХ доколку властите не го решат прашањето околу трговијата со луѓе

Слободен печат
По предупредувањето на заменик директорката на УСАИД, Бони Глик дека САД ќе мораат да ја укинат цела помош за БиХ, доколку власта не е способна...
Вести Регион Слајдер

Во операција на Интерпол на Балканот спасени десетици жртви на трговија со луѓе

Слободен печат
Најмалку 89 жртви на трговија со луѓе, вклучително и седум деца, се спасени, а десетици  се уапсени во операцијата на Интерпол против организирани криминални групи...
Вести Свет

Уапсени Тајванци кои воделе операции за трговија со луѓе во Словенија и Хрватска

Слободен печат
Во повеќе црногорски градови полицијата утрово уапси повеќе од 50 Тајванци осомничени за трговија со луѓе и за измама, објавија црногорските медиуми. Уапсени се и...
Вести Свет

Во Велика Британија разбиена меѓународна група вмешана во трговија со луѓе

Слободен печат
Полицијата на Јужен Јоркшир во Велика Британија и романската национална полиција, поддржани од Европол и Евроџаст, вчера разбиле организирана криминална група која била вмешана во...
Вести Свет

„ЦРНАТА СЕКИРА“ СЕЕ СТРАВ НИЗ ЕВРОПА: Банда од Нигерија која тргува со луѓе, оружје и дрога ги плаши жртвите со ритуали и магии

Слободен печат
Откако нивното делување значително се прошири на територијата на Италија, озлогласената нигериска банда „Black axe“ (Црна секира) која е позната дека ги плаши луѓето со...
Вести Македонија

Девет деца жртви на трговија со луѓе минатата и оваа година

МИА агенција
Минатата и оваа година во Република Северна Македониа девет деца биле жртви на трговија со луѓе, односно биле сексуално експлоатирани и принудувани на бракови. Полицијата...
Вести Македонија

Одбележување на Европскиот ден за борба против трговијата со луѓе

МИА агенција
Со почнување на веб-кампањата за издигнување на свеста кај ранливите заедници денеска Министерството за внатрешни работи ќе го одбележи Европскиот ден за борба против трговијата...
Вести Регион

Си ја продал 12-годишната ќерка во странство за 5.000 евра

Слободен печат
Црногорската полиција денеска соопштила оти поднела кривична пријава против 40-годишник од Подгорица, поради сомнение дека извршил кривично дело тргување со луѓе, односно дека ја продал...