5 C
Скопје

Tag : тиква

Магазин Магазин слајдер Храна

Едноставни и вкусни: Меки бисквити со тиква

Слободен печат
Забавувајте се ова попладне во кујната и направете ги овие едноставни, а вкусни печени колачиња во чиј состав е и тиквата. Нивниот специфичен вкус, ќе...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Маслото од тиква е ризница на здравјето: Преполно со витамини и минерали, делува лековито и превентивно на бројни состојби

Слободен печат
Маслото од тиква е богато со витамините А, Е, Ц и К. Свежото масло содржи повеќе од 65% незаситени масни киселини.Исто така содржи и витамини...
Магазин Магазин слајдер Храна

Необично, но многу вкусно: Лазања со тиква

Слободен печат
СОСТОЈКИ: – 1 помала тиква (од крушковидните) – 1 мал кромид – 4 чешниња лук – 4 лажици маслиново масло – по ½ лажичка сушени...
Магазин Магазин слајдер Храна

Тиквата има најсложени микроелементи, еве како влијае на нашето здравје!

Слободен Печат
Тиквата е една од најпопуларните есенски намирници, а бидејќи содржи дури 90% вода, богата е со хранливи материи како влакна и минерали, таа е идеална...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Здрави и корисни – Грицкајте семки доколку не можете да спиете

Слободен печат
Семките од тиква кај нас се консумираат уште од многу одамна, а многу често се дел и од подготовката на народни лекови, кои подоцна се...
Магазин Семејство

Потпечена тиква полнета со мелено месо, превкусен рецепт

Слободен печат
За подготовка потребни се следниве намирници – 1 тиква, 500 грама говедско месо, 50 гр ориз, 1 кромид, 1 морков, лажичка мелен бибер, лажичка зачин...
Забава Магазин

Диета со тиква – најслаткото слабеење е резервирано за зима

Слободен печат
Со оваа диета нема да почувствувате глад зашто тиквата содржи малку калории, а дава чувство на ситост. Со оглед на тоа дека тиквата ја регулира...