Tag : танкер

Вести Свет

ОН предупредија на опасноста од напуштениот танкер кај Јемен

Слободен печат
Обединетите нации соопштија дека напуштениот танкер со нафта, закован крај брегот на Јемен, кој содржи повеќе од милион барели сурова нафта, е во опасност од...
Вести Свет

Од силната експлозија на танкер во Кина се рушеа згради и фабрики, најмалку 10 загинати и над 100 повредени (видео)

Слободен печат
Најмалку десет луѓе загинаа, а повеќе од 100 се повредени при експлозија на танкер за превоз на нафта на автопат во Венлигу, во источниот дел...
Вести Свет

Најмалку 40 загинати во експлозија на камион цистерна во Сирија

МИА Агенција
Во експлозија на  камион цистерна во северниот сириски град Африн, контролиран од турските сили и нивните сириски сојузници, загинаа најмалку 40 цивили, соопшти денеска турското...
Вести Свет

Се судрија танкер и рибарски чамец во Турција, три лица исчезнати

Слободен печат
Во водите на Црно Море, во близина на Истанбул, утрово се судрија танкер, кој пловел под руско знаме, и турски рибарски чамец. При судирот рибарскиот...
Вести Регион

Телефонски разговор меѓу Мицотакис – Плакиотакис за киднапираните Грци во Камерун

Слободен печат
Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис телефонски разговарал со министерот за поморство Јанис Плакиотакис за вооружениот напад на грчкиот танкер и киднапираните Грци во Камерун, јави дописничката...
Вести Свет

Пирати киднапирале 19 членови на танкер близу Нигерија

Слободен печат
Пирати, близу Нигерија, киднапирале 19 членови на екипаж на танкер, кој превезувал сурова нафта, изјави денеска официјален претставник на бродскиот оператор. Бродот бил нападнат на...
Вести Регион

Грчките министерства внимателно го следат случајот со вооружениот напад на грчкиот танкер во Того

МИА Агенција
За вооружениот напад врз грчкиот танкер во Того крајбрежната служба на Грција, веднаш го известила грчкото МНР, а со наредба на Министерот за поморство и...
Вести Свет

Иран го ослободи британскиот танкер Стена Имперо

Слободен печат
Иранските власти го ослободија британскиот танкер Стена Имперо, запленет од Иранската револуционерна гарда во Ормутскиот Теснец, јави денеска Скај Њуз Арабија. Ерик Ханел, директор на...
Вести Свет

НОВИОТ ПОТЕГ НА ИРАН ЌЕ ГО ДОВЕДЕ САД ДО ЛУДИЛО! Она што го направија сега е чиста провокација

Слободен печат
Иранската револуционерна гарда запленила уште еден танкер во Персискиот залив заради наводно криумчарење на 250.000 литри дизел гориво во Обединетите Арапски Емирати, јавува иранската полуофицијална...
Вести Свет

ГОРИ ТАНКЕР ВО НОРВЕШКА: Полицијата го евакуираше екипажот, пробува да се справи со огнот

Слободен печат
Норвешката полиција соопштила дека заради претпазливост ги евакуирала луѓето од пристаништето кога било пријавено дека од еден од танкерите за нафта се шири чад. Полицијата...