Tag : свадби

Вести Регион

На свадбите во Хрватска ќе танцуваат само младенците и нивните родители

Слободен печат
Хрватскиот Завод за јавно здравје објави нови препораки за свадби, според кои танцувањето е дозволено само за младенците и нивните родители, или за членовите на...
Вести Македонија Слајдер

Бурна ноќ со журки за инспекторите: Нашле пакетчиња кокаин, свадби и гужви (ФОТО)

Малолетници под дејство на алкохол и со пакетчиња кокаин биле најдени синоќа во еден нерегистриран локал во Тетово, по што полицијата постапува, дознава Слободен печат....
Вести Македонија Слајдер

Се бара решение за прославите и свадбите: Дијалогот со браншата го почнаа Заев и Филипче

Слободен печат
Претседателот на Владата Зоран Заев придружуван од министерот за здравство Венко Филипче, од претставник на Комисијата за заразни болести и од националните координатори за култура...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Почна војната меѓу кафулињата и владата: Мерењето бучава е „приказна за мали деца“

Откако владата наложи бучавата во кафулињата да биде најмногу 55 децибели, што е еквивалентно на бучавата која настанува со нормално зборување на растојание од еден...
Вести Македонија Слајдер

Останува забраната за организирање свадби, матурски и други свечености

Слободен печат
Останува забраната за организирање свечености со музика односно свадби, матурски, кршевски и слично во угостителските објекти со цел да се спречи ширењето на Ковид -19,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Полицајци им дошепнувале на сопственици на кафулиња дека доаѓа инспекција на журка за да „се разбегаат по дома”

Мирослава Бурнс
Полицајци им биле доушници на газдите на кафулињата кои организирале ноќни забави без протоколи. Наместо да соработуваат со инспекторите на Државниот пазарен инспекторат, тие им...
Вести Македонија

Угостителските објекти кои организираат свадби се закануваат со протест ако не се усвојат препораките за нивно отворање

Слободен печат
По донесувањето на Уредбата со која се дозволи одржување концерти, угостителите кои организираат свадби и прослави очекуваат наскоро да почнат со работа. Но, како што...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Филипче за свадбите и чочеците: Апсолутно ги осудувам, граѓаните да не ги организираат!

Мирослава Бурнс
Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција остро ги осуди масовните собирања на кои сведочиме деновиве во приватна режија, меѓу кои свадбите, матурските...
Вести Економија

Бектеши: За угостителските објекти кои организираат свадби ќе ја чекаме сугестијата од Комисијата

Слободен печат
Рестораните, не до крајот на годинава, туку многу порано ќе може да организираат свадби, смета министерот за економија, Крешник Бектеши. Сепак, според него, крајниот збор...
Вести Македонија Слајдер

По коронавирусот ниту свадбите нема да бидат исти

Слободен печат
Комисијата за заразни болести подготвува повеќе протоколи за тоа како ќе се организира работата на рестораните, хотелите, училиштата и градинките, и на средината на мај...