24 C
Скопје

Tag : Судскиот совет

Македонија Хроника

Павлина Црвенковска избрана за нов претседател на Судскиот совет

МИА Агенција
Судскиот совет на Република Северна Македонија на денешната седница со 12 гласа од толку присутни членови ја избра Павлина Црвенковска за нов претседател. Согласно новиот...
Вести Македонија

Скопска Апелација продолжи со одржување на јавните седници и расправи

Слободен печат
Апелацискиот суд Скопје од вчера продолжува со одржување на закажаните јавни седници и расправи, согласно Одлуката за постапување на судовите во Републикава во услови на...
Вести Македонија

Судскиот совет ги демантира лажните вести за избор на судии

Судскиот совет најостро ги осудува објавените лажни вести преку определени портали, за избор на судии, се вели во соопштението на Судскиот совет на Република Северна...
Вести Македонија

Судскиот совет разреши судија

МИА Агенција
Судскиот совет на денешната седница разреши еден судија поради нестручно и несовесно вршење на судиската функција, за тројца судии постапката е запрена, а за еден...
Вести Македонија

Судскиот совет и Антикорупциска се надлежни за работата на судиите, тврди Здружението на судии

Слободен печат
Управниот одбор на Здружението на судии ги поддржува активностите на Државната комисија за спречување на корупција и Судскиот совет на Македонија и смета дека проверката...
Вести Македонија

Весна Дамова нов член на Судскиот совет по предлог на претседателот Пендаровски

На денешната собраниска седница народните избраници го изгласаа и вториот предлог за член на Судскиот совет на претседателот Стево Пендаровски, Весна Дамова, а на почетокот...
Вести Македонија

Судскиот совет го осуди однесувањето на Рускоска

Горан Наумовски
Судскиот совет на Република Северна Македонија најостро го осудува однесување на јавната обвинителка Вилма Рускоска. Од Судскиот совет на Република Северна Македонија во денешното соопштение...
Вести Македонија

Тројца членови на Судскиот совет на визита во Апелација

МИА Агенција
Членови на Судскиот совет денеска беа во Апелацискиот суд во Скопје каде што треба да се одржи итен колегум по најавите на јавната обвинителка Вилма...
Вести Македонија

Неколку судови добија нови шефови

Битолскиот судија-кривичар Миле Димовски денеска од Судскиот совет е именуван за нов претседател на Основниот суд во Битола. За шеф на велешкиот суд е избрана...
Хроника

Судскиот совет го суспендираше судијата Панчевски

Слободен печат
Судскиот совет на денешната седница донел одлука да го суспендира експретседателот на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, кој е обвинет за местење предмети во судот,...