Tag : сто

Вести Свет

Саудиска Арабија кандидира поранешен министер за лидер на СТО

Слободен печат
Саудиска Арабија го кандидираше денеска поранешниот министер за економија и планирање Мухамед Мазаид ел Туваиџри за функцијата генерален директор на Светската трговска организација (СТО). Тоа...
Вести Економија

Америка има намера да ја казни Европа преку извозот на пивото

Слободен печат
Извозот на пиво од Европа во САД би можело да биде во потполност прекинат доколку САД ги одобрат новите царини. Ова го изјави генералниот секретар...
Вести Свет

СТО избира генерален директор, наследник на Роберто Азеведо

Слободен печат
Светската трговска организација (СТО) покрена постапка за избор на нов генерален директор, кој ќе го замени Бразилецот, Роберто Азеведо, кој заминува од функцијата на почеток...
Вести Свет

ЕУ членките сакаат заеднички кандидат за претседател на СТО

Слободен печат
Земјите членки на Европската Унија изразија желба да предложат заеднички европски кандидат на функцијата претседател на Светската трговска организација (СТО), при што, се споменува сегашниот...
Вести Свет

Фил Хоган ќе се кандидира за нов шеф на СТО

Слободен печат
Европскиот комесар за трговија Фил Хоган размислува да се кандидира за нов генерален директор на Светската трговска организација (СТО), изјави неговиот портпарол. Раководната функција во...
Вести Економија

Туризмот на глобално ниво ќе опадне за 70 отсто, но тоа не е се: Во иднина потполно го менува својот модел

Слободен печат
Прогнозите на експертите не им одат во полза на авио – компаниите, тие велат дека луѓето се повеќе ќе го избегнуваат воздушниот сообраќај. – Се...
Вести Свет

Генералниот директор на СТО во август ја напушта функцијата

Слободен печат
Генералниот директор на Светската трговска организација (СТО), Бразилецот Роберто Азеведо, денеска објави дека ќе ја напушти функцијата на 30 август, една година пред истекот на...
Вести Економија

Ограничен извозот на заштитна опрема од 72 членки на СТО

Слободен печат
Вкупно 80 земји и царински подрачја  го забранија или ограничија извозот на заштитни маски, средства, ракавици и друга опрема, со цел да се намали недостигот...
Вести Економија

Светската трговска организација очекува голем пад на трговската размена годинава

Слободен печат
Меѓународната трговска размена ќе падне нагло во 2020 година, како резултат на пандемијата на коронавирус, проценува Светската трговска организација, укажувајќи на можни паралели со финансиската...
Вести Свет

СТО: Падот во светската трговија може да достигне од 13 до 32 отсто

МИА Агенција
Светската трговска организација (СТО) денеска излезе со прогноза дека во 2020 година ќе има пад во светската трговија од 13 до 32 отсто, како последица...