Tag : слобода

Магазин Магазин слајдер Сцена

Вредна и во време на пандемија: Тамара Тодевска го објави спотот за „Слобода“ (ВИДЕО)

Васко Спасоски
Познатата пејачка Тамара Тодевска вчера на социјалните мрежи го промовираше својот најнов видеоспот за песната „Слобода“. Станува збор за песна која ја создаде триото Дарко...
Вести Култура

Конечноста и кршливото општество – Социјализам, слобода и секуларност (ВИДЕО)

Слободен печат
За жал постои култура на тишината, постои и апсолутна некритичка култура, која во голем дел е пример за она што се живее во нашето општество....
Забава Магазин Магазин слајдер

Најубавите цитати од Ерих Фром кои даваат одговор на најважните прашања, несреќната судбина на многумина е последица на изборот што не го направиле

Слободен печат
Прочитајте ги овие 20 цитати од Ерих Фром за полесно да разберете што е вистинска љубов, среќа, слобода, осаменост, неспокој… – Не мораме никому ништо...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Слушнете како звучи „Слобода“, новата песна на Тамара Тодевска

Слободен печат
По неколкудневно најавување конечно можеме да го слушнеме новиот сингл на Тамара Тодевска, „Слобода“. Музиката е на Роберт Билбилов, аранжман на Дарко Димитров, а текст...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Слободата ја добивме, да внимаваме да не ни се удри од глава!

Михаило Донев
Крајот на полицискиот час во земјава ги израдува сите, од оние кои константно ги поддржуваа мерките за заштита од коронавирусот, до теоретирачите на заговор кои се убедени...
Вести Свет

Апсења на протестите во Лондон против рестриктивните мерки (ВИДЕО)

Слободен печат
Неколку стоитина луѓе денеска протестираа во лондонски Хајд парк против вонредните мерки на британската Влада. Скотланд јард соопшти дека се уапсени шест лица, меѓу кои...
Вести Регион

Во Србија „Пет минути на тишина“ за слобода на медиумите

Независното здружение на новинари на Србија (НУНС), Независното здружение на новинари на Војводина (НДНВ) и Синдикатот за култура, уметност и медиуми „Независност” денеска ги повикаа...
Колумни

Слобода

Петар Богојески
Сме виделе и слушнале за секакви власти. Секое владеење, само за себе, е уникатно. Но, ние сакаме да се родиме, да живееме и создаваме, само...
Вести Македонија Слајдер

Зоки Кичеец на слобода – укината му е мерката куќен притвор

Слободен печат
Зоки Кичеец е на слобода, дал гаранција од над 200.000 евра и укината му е мерката куќен притвор, потврдија за Алфа телевизија, шефицата на Обвинителството за организиран...
Вести Регион

ИПИ: Загрозена слободата на медиумите во Европа во време на здравствена криза

Слободен печат
Меѓународниот институт за печат (ИПИ), со седиште во Виена, во неодамнешниот извештај наведува дека владите на „загрижувачки голем број европски земји”, особено во источна и...