• слики

Несекојдневна кражба на 16 вредни уметнички слики во скопска „Матица“

Шестнаесет доста вредни слики на авторот Павле Кузмановски се украдени викендов од книжарницата на „Матица“ во Скопје. Сопственикот на „Матица“, Раде Силјан за „Слободен печат“ изјави дека во саботата прво биле украдени пет слики, а по извршениот полициски увид, околу пет часот кога во објектот немало никој, повторно упаднале крадци кои украле уште 11 уметнички …

Несекојдневна кражба на 16 вредни уметнички слики во скопска „Матица“ Read More »