Tag : сликар

Културен печат

Разговор со Ѓорѓе Јовановиќ, ликовен уметник: Нашиот авторски труд е, речиси, секогаш бесплатен

Тони Димков
Организирањето на онлајн изложбата „Да бидеме заедно, додека сме разделени“ од Културно-социјалниот простор „Центар – Јадро“ и „Јадро“ – од Асоцијација на независната културна сцена,...
Забава Магазин Магазин слајдер Ретро

Неговата брилијантност се граничела со лудило: Винсент Ван Гог во својот живот продал само една слика!

Слободен Печат
Денес еден од најценетите уметници и сопственик на најпрепознатливиот сликарски стил, Винсент Ван Гог, во своето време бил попрепознатлив по епитетот луд, отколку неговата генијалност....
Вести Култура Слајдер

Голем чин на културолошка интеграција – Портрет на Блаже Конески во грчкото списание „Карта“ (ВИДЕО)

Слободен печат
Грчкото месечно електронско списание за литература „Карта“ објави феноменален портрет на Блаже Конески насловен „Житија на Блаже Конески“. Портретот е проследен со преводи на шест...
Култура

Изложбa во КИЦ: „Црно – шарено“ од Дарко Аницин ќе биде отворена во среда

Тони Димков
Во ЈУ Културно-Информативен Центар (КИЦ) во Скопје, во изложбениот салон „Империјал 2“, на 27 мај (среда) ќе биде отворена изложбата на цртежи „Црно – шарено“...
Забава Магазин Магазин слајдер

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Направивме весели велигденски колачиња со сликарот Далибор Крстeвски (РЕЦЕПТ)

Ј.К.Д
Академскиот сликар Далибор Крстевски, кој живее во Куманово, е мултиталентиран уметник кој се занимава и со моден дизајн и воопшто со рачна изработка, а очигледно...
Културен печат

Ликовен уметник што празнината ја гледа како потенцијал што може да се исполни со нова енергија

Тони Димков
Чести мотиви во делата на сликарот Матеј Богдановски (1979, Скопје) се урбаните сцени и градските ликови. Во периодов на социјална изолација тој е повлечен во...
Културен печат

Девствени предели на сликар со квалитет на големите мајстори

Тони Димков
Како поканет гостин-уметник на Зимскиот салон со своја изложба со наслов „Првиот пат кога ме допре“ се претстави Александар Зафировски. Кураторот Пенушлиски објасни дека во...
Жена Магазин

Бизарната љубов на Салвадор Дали и Гала: Таа го направи и го уништи! (ФОТО)

Слободен печат
Кога прв пат се сретнале шпанскиот уметник и десет години постарата Гала, родена како Хелена Ивановна Дијаконова, таа била венчана со поетот Пол Елјар и била во врска со...
Вести Свет

Лувр со голема изложба одбележува 500 години од смртта на Да Винчи: Веќе се продадени 220.000 влезници

Слободен печат
Парискиот музеј Лувр утре ќе отвори изложба посветена на 500-годишнината од смртта на познатиот сликар Леонардо Да Винчи. На изложбата ќе има дела на Да...
Еспресо Магазин Филм и ТВ Шоу биз

Излегува книгата која РОБЕРТ ДЕ НИРО НЕ САКА ДА ЈА ПРОЧИТА – Не знаев дека татко ми е хомосексуалец, мајка ми ми кажа!

Слободен печат
Наредниот месец издавачката куќа „Ricoli“ ќе ја објави книгата за таткото на славниот актер Роберт Де Ниро, поточно за познатиот Роберт Де Ниро постариот. Материјалот...