20 C
Скопје

Tag : слаѓана тасева

Вести Македонија

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат
Претседателката на „Транспаренси интернешнл Македонија“, Слаѓана Тасева во вечерашното издание на емисијата „360 степени“ на темата за случајот со набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Тасева: Доколку етичкиот кодекс не се однесува на Рашковски тогаш треба да се корегира

Слободен печат
За првпат се случи проактивно Владата и министрите да излезат и да ги коментираат препораките на ГРЕКО. Но извештајот за усогласување, односно за преземање активности...
Вести Македонија

Тасева: На случаите како со Рашковски треба да се обрне внимание

Слободен печат
Во своето гостување во емисијата „Click Plus“ на ТВ 21, Слаѓана Тасева истакна дека на случаите како со поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски,...
Вести Македонија Слајдер

Квартален извештај на ТИ: Политичка волја има, но ниско е нивото на спроведување на препораките за спречување корупција во политиките и постапките за вработување

Слободен печат
Постои политичка волја за остварување на препораките, но за да може да постојат конкретни видливи резултати институциите мора да се координираат и со заедничка соработка...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Широк владин фронт од март ќе го стеснува просторот за корупција

Лука Андреев
Владата пролетва тргнува во жестока пресметка со корупцијата со отворање широк фронт на сите нивоа, со серија мерки, предвидени во т.н. Акциски план, кој ќе...
Вести Македонија Слајдер

Пресуда на Граѓанскиот суд Скопје: Слаѓана Тасева е одговорна за клевета кон ГСОЛ и „Еуроникел Индустри“

Слободен печат
Претседателката на Здружението „Транспаренси интернешнал – Македонија“, Слаѓана Тасева, е одговорна за клевета кон ГСОЛ и „Еуроникел Индустри”, пресуди Основниот граѓански суд Скопје. Според пресудата,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Функцонерите уште малку можат мирно да спијат, наскоро ќе нема Закон за потекло на имотот

Весна Тодоровска
Разногласие во јавноста околу можноста со закон да им се влезе во трага на нечесните функционери кои за време на својот мандат стекнале големо богатство....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Второрангирана на оглас за медицинска сестра отпаднала од игра – дискреционото право ги вработило трето и четврторангираната

Лука Андреев
Второрангирана кандидатка на оглас за вработување за медицинска сестра на една од скопските Клиники сепак не била ангажирана, додека пак, пријавените кои се нашле на...
Вести Економија Слајдер

Тасева: Најсигурна егзистенција нудат вработувањата во државната администрација и јавниот сектор

Слободен печат
Пандемијата на КОВИД-19 и мерките кои се преземаат за справување со оваа состојба уште еднаш покажаа дека најсигурно работно место и најсигурна егзистенција нудат вработувањата...
Жена Забава Магазин

Стил на неделата: Доц. д-р Слаѓана Тасева, претседателка на „Транспаренси интернешенл“ Македонија

Слободен печат
– За мене стилот значи соодветност. Стилот треба да соодветствува со возраста, карактерот, професијата и околината. Стилот е моќно оружје кое наместо зборови му овозможува,...